Foto: PAP/EPA/ALICE PATALACCI.

Atak terrorystów na kościół we Francji

Dwóch uzbrojonych w noże napastników wtargnęło do kościoła w Saint-Étienne-du-Rouvray, w północnej Francji biorąc zakładników. Antyterroryści zastrzelili napastników, którzy wykrzykiwali hasła o Państwie Islamskim. Wcześniej poderżnęli gardło 86-letniemu księdzu z tej parafii.

Wikimedia Commons.

W dniu 26 lipca br. około godz. 9:00 czasu lokalnego, dwóch uzbrojonych w noże napastników wtargnęło do lokalnego kościoła w Saint-Étienne-du-Rouvray koło Rouen w regionie normandzkim, w departamencie Seine-Maritime, wykrzykując swoją przynależność do Państwa Islamskiego (ISIS). Następnie wzięli pięciu zakładników: księdza, dwie siostry zakonne i dwóch wiernych parafii. Jedna z zakonnic zdołała uciec i zawiadomić o ataku policję.

Po okołu 40 minutach specjalne siły policyjne zabiły obu napastników, którzy wyszli z kościoła. Służby ratownicze wyniosły na noszach brutalnie zamordowanego 86-letniego księdza, któremu poderżnięto gardło oraz trzech innych rannych zakładników, z których jeden jest w ciężkim stanie.

Zgodnie z relacjami ocalałych zakładników, jeden z napastników był ubrany w strój islamski. Drogi wokół kościoła zostały zablokowane, a na miejsce ataku udali się prezydent François Hollande i minister spraw wewnętrznych, terytoriów zamorskich i imigracji Brice Hortefeux. Watykan nazwał atak barbarzyńskim i poinformowano o rozpoczęciu śledztwa. Państwo Islamskie oficjalnie przyznało się do ataku na kościół, nazywając napastników swoimi żołnierzami.

Kościół w Saint-Étienne-du-Rouvray, gdzie doszło do ataku. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Kościół w Saint-Étienne-du-Rouvray, gdzie doszło do ataku. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Czytaj także:

Łódź: Zatrzymano Irakijczyka podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego

Zamach w Monachium. 9 osób nie żyje, napastnik popełnił samobójstwo

Tragiczny bilans zamachu w Nicei

Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.