Fot. Departament Obrony USA (MC3 Cody Hendrix).

?Atlantic Resolve?: Dwanaście amerykańskich F-16 wylądowało w Estonii

W dniu 14 stycznia br. dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (USAFE-AFAFRICA) poinformowało, że w estońskiej bazie lotniczej Ämari wylądowało dwanaście myśliwców wielozadaniowych F-16 lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Ohio w ramach okresowego wzmocnienia sił powietrznych w regionie Europy, realizowanego dzięki operacji pk. Atlantic Resolve.

Baza lotnicza Ämari. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 14 stycznia br. dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (United States Air Forces in Europe ? Air Forces Africa; USAFE-AFAFRICA poinformowało, że w estońskiej bazie lotniczej Ämari wylądowało dwanaście myśliwców wielozadaniowych F-16 lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Ohio w ramach okresowego wzmocnienia sił powietrznych (Theater Security Package; TSP) w regionie Europy, realizowanego dzięki operacji pk. Atlantic Resolve.

Dodatkowo, w estońskiej bazie znalazło się prawie 180 lotników i członków obsługi naziemnej ze 112. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej (112th Expeditionary Fighter Squadron; 112 EFS) 180. Skrzydła Gwardii Narodowej (180th Fighter Wing; 180 FW), którzy na co dzień stacjonują w bazie Toledo (Ohio) oraz około 75 lotników i członków obsługi naziemnej z 52. Skrzydła Myśliwskiego USAF (52d Fighter Wing; 52 FW) z bazy lotniczej Spangdahlem w Niemczech.

Podpułkownik Greg Barasch, dowódca 112 EFS, powiedział:

Rozmieszczenie samolotów F-16 w Estonii pokazuje nasze zdolności do wykonywania misji w różnych lokalizacjach na całym świecie. Zwiększa również nasze możliwości i gotowość operacyjną, wykonując misje powietrze-powietrze i powietrze-ziemia wraz z naszymi lokalnymi i regionalnymi partnerami. TSP nie tylko zapewnia siłę odstraszającą, ale także pokazuje nasze wsparcie i zaangażowanie dla NATO, naszych regionalnych sojuszników i naszych krajów partnerskich w tym obszarze.

Jednak zanim samoloty F-16 mogły przybyć do Estonii, eskadra przeznaczyła dużo czasu na planowanie i przygotowania, które musiały się odbyć. Jak powiedział podpułkownik Brian Hoose, który nadzorował te zadanie:

Od kilku miesięcy planowaliśmy z Estońskimi Siłami Powietrznymi, aby zapewnić bezproblemowe operacje lotnicze. Byli niezwykle pomocni, a przez cały proces istniała bliska koordynacja.

Miesiące ciężkiej pracy i planowania zaowocowały w pełni funkcjonalną wysunięto lokalizacją operacyjną, umożliwiającą samolotom F-16 wykonywanie operacji lotniczych. Eskadra planuje wykonywać około 60 misji lotniczych tygodniowo.

Pułkownik Riivo Valge, szef sztabu Estońskich Sił Powietrznych, zapewnił:

Ten rodzaj współpracy pokazuje, że w widoczny i bezpieczny sposób działamy razem. Kiedy napięcia rosną jeszcze bardziej, jesteśmy w stanie przejść do trybu operacyjnego bez wahania.

Siły Powietrzne rozmieściły sprzęt i ludzi jako część operacji Atlantic Resolve na dłużej niż dwa lata. Wzmocnienia sił w ramach TSP w Europie różnią się długością i są wspierane przez jednostki sił powietrznych państwa przyjmującego. Według dowódcy 112 EFS, tego typu działania są jasnym sygnałem, że USA poważnie traktują kwestię odstraszania potencjalnych agresorów.

Warto zauważyć, że równolegle w bazie lotniczej Ämari, w dniu 10 stycznia br. wylądowały cztery włoskie myśliwce wielozadaniowe Eurofighter F-2000A Typhoon w ramach 45. rotacji operacji NATO Baltic Air Policing (BAP), która potrwa cztery najbliższe miesiące.

Fot. Departament Obrony USA (MC3 Cody Hendrix).

Źródło:

usafe.af.mil: Theater security package deploys to Estonia

Czytaj także:

Baltic Air Policing: Amerykanie ujawnili nagranie wideo z dwóch przechwyceń rosyjskich Su-30SM

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii

USA przebazują 12 myśliwców F-35A do Japonii

Baltic Air Policing: Siedem amerykańskich F-15C Eagle wylądowało na Litwie [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.