USS Cheyenne (SSN-773) podczas międzynarodowych ćwiczeń Rim of the Pacific (RIMPAC) 2016. / U.S. Navy Combat Camera photo by Mass Communication Specialist 1st Class Ace Rheaume.

Atomowy okręt podwodny US Navy w Japonii

W dniu 2 maja br. do japońskiego portu w Sasebo wszedł amerykański wielozadaniowy okręt podwodny USS Cheyenne (SSN-773), typu Improved Los Angeles/688i, uzbrojony w 24 rakiety manewrujące UGM-109C Tomahawk, przeznaczone do atakowania celów lądowych.

Sasebo, Nagasaki, Kiusiu, Japonia. / Wikimedia Commons.

We wtorek, 2 maja br. do japońskiego portu w Sasebo, w którym mieści się amerykański port wojenny o tej samej nazwie (U.S. Fleet Activities Sasebo) w prefekturze Nagasaki na wyspie Kiusiu, wszedł wielozadaniowy okręt podwodny USS Cheyenne (SSN-773) o napędzie nuklearnym, typu Improved Los Angeles/688i, uzbrojony w 24 rakiety manewrujące UGM-109C Tomahawk, przeznaczone do atakowania celów lądowych (UGM-109C TLAM-C Block IV).

Jak informuje komunikat służby prasowej związku operacyjno-taktycznego US Navy Submarine Group 7 (CSG-7), wizyta ma związek z rozmieszczeniem okrętu podwodnego w rejonie Azji i Pacyfiku oraz ma wzmocnić amerykańsko-japoński sojusz, dzięki współpracy z jednostkami Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaij? Jieitai). Pokazuje również zaangażowanie amerykańskich sił morskich w zakresie stabilności regionalnej i bezpieczeństwa na morzu w obszarze odpowiedzialność VII Floty US Navy.

Choć wizyta jest kurtuazyjna i ma rutynowy charakter, niewątpliwie jej wydźwięk polityczny, w związku z kryzysem koreańskim, jest inny niż wcześniej. Warto zauważyć, że poprzednie wizyty amerykańskich okrętów podwodnych typu Los Angeles w Japonii miały miejsce kilka razy w tym roku: USS Santa Fe (SSN-763) w Yokosuce w dniu 2 marca br., USS Alexandria (SSN-757) w Sasebo w dniu 20 lutego br. czy USS Topeka (SSN-754) w Yokosuce w dniu 17 stycznia br.

USS Cheyenne (SSN-773) jest ostatnim, 62. zbudowanym okrętem typu Los Angeles oraz jedną z 23. zmodyfikowanych jednostek typu Improved 688 (688i). Zbudowany w stoczni Newport News Shipbuilding, należącej do Huntington Ingalls Industries (Northrop Grumman) w Newport News (Wirginia), wszedł do służby w dniu 13 września 1996 roku i przenosi 24 rakiety manewrujące UGM-109C Tomahawk, przeznaczone do atakowania celów lądowych (wersja: UGM-109C TLAM-C Block IV) w 12 uniwersalnych pionowych wyrzutniach VLS Mark 45 (Vertical Launch System). Okręt ma 110,3 metra długości, 10 metrów szerokości i 7.038 ton pełnej wyporności. Podczas swojej służby, USS Cheyenne (SSN-773) brał udział w ataku rakietowym na cele w Iraku podczas operacji „Iracka Wolność” (Operation Iraqi Freedom) w marcu 2003 roku, wystrzeliwując swoje wszystkie rakiety.

Źródła:

navy.mil: Cheyenne visits Sasebo during Indo-Asia-Pacific Deployment

cpf.navy.mil: Cheyenne visits Sasebo during 7th Fleet deployment

csp.navy.mil: CSG-7 News Articles

Czytaj także:

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio w Korei Południowej

Wkrótce największy pokaz siły Japonii na morzu od zakończenia wojny

Japonia: Krążownik rakietowy US Navy osiadł na mieliźnie

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio zawinął do Yokosuki

Guam: Wizyta strategicznego okrętu podwodnego USS ?Pennsylvania? (SSBN-735)

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.