W dniu 16 maja br. Biuro Komunikacji Dowództwa Powietrznego w Bazie Ramstein poinformowało o pierwszym przechwyceniu rosyjskich samolotów wojskowych przez polskie i hiszpańskie myśliwce, stacjonujące na Litwie i w Estonii. Parę F-16C ?Jastrząb? poderwano w trybie alarmowym, w celu identyfikacji samolotu zwiadowczego Ił-20M, podczas gdy hiszpańskie C.15 Hornet przechwyciły bombowiec taktyczny Su-24M.
Szawle. / Wikimedia Commons.
We wtorek, 16 maja br. Biuro Komunikacji Dowództwa Powietrznego w Bazie Ramstein w Niemczech (Allied Air Command Public Affairs Office; AIRCOM) poinformowało, że dzień wcześniej miały miejsce dwa przechwycenia rosyjskich samolotów wojskowych w rejonie odpowiedzialności misji NATO Baltic Air Policing (BAP).
W poniedziałek, 15 maja br. po południu para myśliwców C.15 Hornet (jest to lokalne oznaczenie F-18A+/B+), należących do Hiszpańskich Sił Powietrznych (Ejército del Aire) została poderwana z bazy lotniczej Ämari w Estonii do identyfikacji i przechwycenia niezidentyfikowanego samolotu. Jak się okazało był to rosyjski bombowiec taktyczny Su-24M (w kodzie NATO: Fencer-D).
Baza lotnicza Ämari. / Wikimedia Commons.
Godzinę później podobny alarm otrzymały polskie F-16C ?Jastrząb?, stacjonujące w 1. Bazie Lotniczej w Szawlach na Litwie. Polacy zidentyfikowali obiekt jako rosyjski Ił-20M (w kodzie NATO: Coot-A), samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania obrazowego i elektronicznego.
Obie akcje były nadzorowane przez Połączone Centrum Operacji Powietrznych (Combined Air Operations Centre; CAOC) w niemieckim Uedem oraz Centrum Kontroli i Naprowadzania (Control and Reporting Centres; CRC) w Karmelavie koło Kowna.
Polskie i hiszpańskie lotnictwo rozpoczęło dyżury bojowe 43. rotacji podczas operacji NATO Baltic Air Policing (BAP) w dniu 1 maja br. F-16C ?Jastrząb? wykonują to zadanie po raz pierwszy, w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) ?Orlik? 7 (czytaj więcej: Baltic Air Policing: Polskie F-16 wylądowały na Litwie [FOTO]).
Baltic Air Policing (BAP) to kryptonim operacji wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzonej nieprzerwanie od marca 2004 roku w samach tzw. Sił Szybkiego Reagowania NATO. Celem operacji jest obrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy oraz Estonii ? krajów członkowskich NATO nieposiadających wystarczających środków lotniczych i zdolności do zabezpieczania wykonywania tego typu zadań. Przypominamy, że zgodzie z ustaleniami w NATO, ochrona przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich odbywa się w systemie rotacji ? każda trwa cztery miesiące (wcześniej było to okres 3 miesięcy ? przyp. red.). Stałymi bazami misji są 1. Baza Lotnicza w Szawlach, ulokowana przy międzynarodowym porcie lotniczym o tej samej nazwie oraz baza lotnicza Ämari w Estonii.
Jeden z hiszpańskich myśliwców C.15 Hornet, rozmieszczonych w estońskiej bazie lotniczej Ämari w ramach 43. rotacji NATO Baltic Air Policing. / fot. Ejército del Aire.
Źródło:
airn.nato.int: NATO jets in Baltic launched on alert for first time
Czytaj także:
Pierwszy dyżur polskich F-16 na Litwie już w maju
BNS: W 2016 roku NATO przechwyciło 110 rosyjskich maszyn nad Bałtykiem
F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii
Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]
Litwa: Zakończono pierwszą fazę budowy 2 z 4 stacji radiolokacyjnych
Tysięczna misja AWACS-a nad wschodnią flanką NATO
Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii
RAF przechwycił pięć rosyjskich samolotów