Amerykański koncern Raytheon Company, będący jednym z kandydatów w programie Wisła zapowiedział, że jeśli rząd RP podpisze kontrakt, to pierwsze baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot zostaną dostarczone w ciągu 24 miesięcy.
Wcześniejsze zapowiedzi Amerykanów mówiły o dostawach systemu Patriot PAC-3+ w ciągu 36 mieszący od podpisania umowy, lecz Raytheon Company zaproponował rozwiązanie pomostowe z krótszym okresem oczekiwania, uznając, że zapewne terminy budowy obrony przeciwrakietowej dla strony polskiej mogą mieć bardzo istotne znaczenie.
Poinformował o tym John P. Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems:
Na prośbę polskiego rządu możemy przyspieszyć czas dostawy pierwszej baterii do 24 miesięcy.
Jednakże, jak twierdzą urzędnicy w Ministerstwie Obrony Narodowej, deklaracja ta nie wpływa w zasadniczy sposób na wybór przez rzą dostawcy systemów rakietowych w ramach programu Wisła, gdyż oczekiwaniem strony polskiej jest radar dookrężny do zwalczania celów w zakresie 360 stopni.
W zeszłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej, w czasie którego poruszono tematy wypożyczenia norweskiego okrętu podwodnego typu 210 Ula oraz rozpoczęcia negocjacji nt. zakupu Samobieżnych Moździerzy RAK, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, gen. bryg. dr Adam Duda, powiedział:
W programie Wisła planujemy pozyskanie 8 baterii w perspektywie czasu do 2025 roku. Obecnie trwają rozmowy z rządem USA w sprawie pozyskania zestawów Patriot. Jednocześnie prowadzimy analizy dotyczące innych rozwiązań, w związku z tym, że przedstawiona wstępnie oferta USA jest nieakceptowalna, jeśli chodzi o poziom finansowania, jak również spodziewane zaangażowanie polskiego przemysłu, jeśli chodzi o transfer technologii. Naszą ambicją jest ulokowanie około 50 procent wartości tego zamówienia w polskim przemyśle.
Dodał, że jedynym dostępnym obecnie wariantem systemu obrony powietrznej Patriot jest PDB-8 (Post-Deployment Build 8), czyli najnowsza wersja będąca na wyposażeniu US Army, lecz niespełniająca polskich warunków:
Dlatego oferta USA jaką przedstawiono Polsce jest nieakceptowalna finansowo. Jedną z rozważanych opcji jest aby pozyskać pewną ilość baterii w aktualnym ukompletowaniu i poczekać w jakim kierunku pójdzie rozwój w USA. Czy podejmą decyzje o nowym radarze, czy też, co może być elementem lobbingu czy takiej gry rynkowej, będą szli w modernizację obecnego radaru Patriota.
Warto także zauważyć, że w zeszłym tygodniu podczas Association of the United States Army (AUSA) w Huntsville (Alabama), Raytheon Company zaprezentował publicznie pełnowymiarowy prototyp radaru systemu Patriot z aktywną anteną główną wykonaną w technologii azotku galu (GaN), jednakże nadal jest to sektorowa stacja radiolokacyjna ? z jedną nieruchomą ścianą antenową. Producent podkreślił, że antena AESA jest krokiem na drodze do budowy radaru ze zdolnością wykrywania celów w zakresie 360 stopni ? a taki satysfakcjonowałby stronę polską.
Prototyp radaru systemu Patriot z aktywną anteną główną wykonaną w technologii azotku galu (GaN). / fot. Raytheon Company.
Czytaj także:
Raytheon pracuje nad nowym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu
Raytheon pracuje nad miniaturowymi rakietami
MEADS dla Turcji?
Pierwsze dostawy Procy Dawida dla Izraela
Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej
Belgia kupi baterie Patriot?
Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce
Holandia stawia na system Patriot
Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski
Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot