Belgijski F-16AM. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0).

Belgia kupi tylko 34 nowe myśliwce wielozadaniowe

W 2030 roku Belgia ma dysponować 34 nowymi samolotami wielozadaniowymi, które zastąpią obecnie używane myśliwce F-16AM/BM.

Jak wynika z długoterminowej strategii obronnej opublikowanej w dniu 22 grudnia 2015 roku, Belgia do 2030 roku zamierza posiadać 34 nowe samoloty wielozadaniowe, które zastąpią obecnie używane myśliwce F-16AM/BM. Oświadczenie nie precyzuje typu maszyn, jakie zamierza nabyć Belgia, jednak najbardziej prawdopodobnym kandydatem pozostają myśliwce Lockheed Martin F-35 Lightning II. Wygląda na to, iż na decyzję będziemy musieli jeszcze poczekać.

Belgia

Belgijski F-16 podczas NATO Meet Tiger. (Tor Kjetil Dahl/planespotters.net)

Potencjalnymi kandydatami na zastępców wysłużonych F-16 są takie konstrukcję jak: Dassault Rafale, Saab Gripen, Boeing F/A-18 Super Hornet, Eurofighter Typhoon and Lockheed Martin F-35 Lightning II. Wiadomo, że wniosek o udostępnienie informacji został wysłany do wszystkich producentów w 2014 roku.

Liczba 34 nowych myśliwców jest znacznie niższa od poprzednie zakładanej. Jak informuje Airheadsfly.com wcześniej mówiono o zakupie 55 myśliwców wielozadaniowych. Wybór oferty Lockheed Martin, czyli, myśliwców F-35A Lightning II wydaje się tylko kwestią czasu w świetle holenderskich zakupów (zakup 37 myśliwców) i wspólnych ustaleń w ramach obronnej powietrznej krajów Beneluksu, które wejdą w życie w 2016 roku.

Najnowsza belgijska strategia obrony wspomina także o powietrznych cysternach, ale podobnie jak w przypadku myśliwców nie wymieniono tu typu maszyn. Belgia może z łatwością dołączyć do europejskich zakupów tankowców Airbus A330 MRTT.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.