Belgijski F-16AM. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0).

Belgijskie myśliwce uderzą w ISIS w Syrii

W piątek, w dniu 13 maja 2016 roku, rząd Belgii ogłosił, że przedłuży misje bojową myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon działających w ramach międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku.

Według ministra obrony Belgii, Stevena Vandeputa, sześć myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon zostanie wysłanych do bazy lotniczej w Jordanii skąd będzie prowadzić operacje lotnicze przeciw celom ISIS w Syrii i Iraku. Jak podaje rzecznik belgijskiego rządu, premiera Charlesa Michela, operacja bojowa będzie ograniczona do terenów w Syrii znajdujących się pod kontrolą ISIS lub innych grup terrorystycznych ? zgodnie z rezolucją ONZ nr 2249.

Niedawną informację o przystąpieniu Belgii do działań w ramach międzynarodowej koalicji przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii, pochwalił amerykański sekretarz obrony Ash Carter. Stwierdził on, że Belgia jest ważnym członkiem koalicji oraz że belgijski wkład w zwalczanie ISIS pojawia się w kluczowym momencie.

Belgia jest członkiem międzynarodowej koalicji walczącej z ISIS już od 2014 roku, ale wówczas działania belgijskiego lotnictwa obejmowały wyłącznie terytorium sąsiadującego z Syrią Iraku. Udział belgijskiego lotnictwa w operacji został czasowo zawieszony w lipcu 2015 r. ze względu na znaczne koszty operacji.

Według Departamentu Stanu USA, w operacji taki czy inny udział bierze 66 państw, w tym Afganistan, Albania, Liga Arabska, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, kraje Unii Europejskiej, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irak, Irlandia, Włochy, Japonia, Kosowo, Kuwejt, Łotwa, Liban, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malezja, Mołdawia, Czarnogóra, Maroko, Holandia, Nowa Zelandia, Nigeria, Norwegia, Oman, Panama, Polska, Portugalia, Katar, Korea Południowa, Rumunia, Arabia Saudyjska, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Somalia, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Tunezja, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Każdy kraj przyczynia się do koalicji w sposób współmierny do jej interesów narodowych ? pomoc obejmuje zarówno udział w działaniach bojowych, jak i pomoc poza wojskową, choć raporty o tym drugim rodzaju pomocy są sporadyczne, ponieważ wiele krajów udziela wsparcia humanitarnego bezpośrednio do lokalnych rządów i poza państwowych organizacji działających na miejscu.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.