Sea Hunter w czasie testów morskich. / Wikimedia Commons.

Bezzałogowy pojazd nawodny Sea Hunter w służbie [WIDEO]

W Portland (Oregon) miał miejsce chrzest bezzałogowego pojazdu nawodnego (Unmanned surface vehicle; USV) Sea Hunter, który powstał w ramach programu ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vehicle).

Artystyczna wizja Sea Hunter tropiącego okręt podwodny. / fot DARPA.

Artystyczna wizja Sea Hunter tropiącego okręt podwodny. / fot DARPA.

W dniu 7 kwietnia br. w prywatnej stoczni Vigor Industrial w Portland (Oregon) miał miejsce chrzest bezzałogowego pojazdu nawodnego Sea Hunter, który powstał w ramach programu ACTUV, zainicjowanego przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) i przedsiębiorstwo zbrojeniowe SAIC (Science Applications International Corporation).

40-metrowy trimaran, wypierający 140 ton jest zasilany dwoma silnikami w układzie diesel-elektryczny i rozwija prędkość maksymalną do 27 węzłów (50 km/h). Przy prędkości 12 węzłów (22 km/h) zasięg wynosi aż 10.000 mil morskich (19.000 km), natomiast autonomiczność do 3 miesięcy. Na razie nie posiada uzbrojenia, ale po pomyślnym zakończeniu testów zostanie uzbrojony w miny do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i wejdzie w skład US Navy.

Dyrektor agencji DARPA, dr Arati Prabhakar chrzci jednostkę. / fot. DARPA.

Dyrektor agencji DARPA, dr Arati Prabhakar chrzci jednostkę. / fot. DARPA.

Największą jednak zaletą okrętu jest jego całkowita niezależność od człowieka w czasie wykonywania misji oraz jego trudnowykrywalność (stealth). Komputer samodzielnie steruje jednostką po wcześniej wyznaczonej trasie i wykonując określone zadania (Sparse Supervisory Control), jednak w razie potrzeby kontrolę może przejąć operator, znajdujący się na lądzie, tak jak w przypadku bezzałogowych aparatów latających (UAV).

Finansowany przez agencję DARPA program ACTUV miał na celu zbudowanie bezzałogowego trimaranu, zdolnego do wykrywania i śledzenia potencjalnie wrogich konwencjonalnych okrętów podwodnych, których śledzenie przy użyciu klasycznych systemów ZOP jest utrudnione ze względu na ich małą sygnaturę akustyczną.

Nagranie wideo z chrztu jednostki…

…oraz wcześniejszych testów morskich:

Czytaj także:

Seagull ? nowy izraelski bezzałogowy pojazd nawodny [WIDEO]

Boeing Echo Voyager ? nowy, bezzałogowy aparat podwodny [WIDEO]

DARPA zakończyła testy w locie ?wirtualnego pilota? ALIAS

DARPA przyznała kontrakt na budowę eksperymentalnego samolotu pionowego startu i lądowania [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.