O co bili się chłopi w XV wieku?

Każda wojna musi mieć swoją przyczynę. Zazwyczaj wojny rozgrywają się o wielkie pieniądze, dalekie wpływy lub zdobycie nowych terenów. Powód bitwy, której przedmiotem jest ten artykuł był zupełnie inny. I to stanowi go ciekawym.

Cała historia zaczyna się zimą 1468 roku, gdy mieszkaniec wsi Białogard wypożyczył krowę gospodarzowi ze wsi Świdwin. Właściciel zwierza miał tylko jeden warunek – zwrot krowy wiosną 1469 roku. Jednak ten uznał, że lepszym miejscem dla życia zwierzęcia będzie jego gospodarstwo.

Po wzajemnych oskarżeniach i skargach do władców mieszkańcy Białogardu pod dowództwem wójta Karstena z Oparzna zbrojnie zaatakowali zwaśnioną wieś. Mieszkańcy Świdwina dowodzeni przez Krzysztofa Poleńskiego byli dobrze przygotowani do ataku. Wybudowali wał ochronny i ściągnęli do swojej wsi okolicznych chłopów i mieszczan na pomoc. Dzięki tej (prawdopodobnie) licznej odsieczy w ciągu trzech godzin rozgromili najeźdźców.

Fragment murów obronnych

Fragment murów obronnych / Źródło: Wikimedia Commons

Według relacji jednego ze świadków zginęło 300 białogardzian, a 100 dalszych dostało się do niewoli. Mieszkańcy Świdwina zdobyli chorągiew Białogardu i 300 wozów z łupami Jeśli uwięziony wojownik nie miał pieniędzy na własny wykup, umierał z głodu. „Bitwa o krowę” zebrała krwawe żniwo.

Od pięćsetnej rocznicy wydarzenia (1969) na przemian w Białogrodzie i Świdwinie organizowane są imprezy związane z ową bitwą. Podczas festynów organizowane są zabawy nawiązujące do historycznej bitwy. Uczestnicy mogą m.in. rzucić toporem do repliki niedźwiedzia i powalczyć na kopię.

Opisywana potyczka oczywiście nie była najefektowniejszą XV-wieczną bitwą, lecz bez wątpienia należy do jednej z ciekawszych i właśnie dlatego warto o niej wiedzieć.

Festyn bitwa o krowę / Źródło; http://www.bialogard.info

Festyn bitwa o krowę

Bibliografia:

– Edward Rymar: Wojny i spory pomorsko-brandenburskie w XV-XVI wieku. Wyd. ?Inforteditions?, Zabrze 2012.
– Grzegorz Łukomski: Białogard 1299-1999. Studia z dziejów miasta. 1999, s. 109-110.

Źródło fot.: Wikimedia Commons, www.bialogard.info