HNLMS Evertsen (F805) /Fot. Mark Harkin via Flickr na licencji CC BY 2.0

Bliskie spotkanie holenderskiej fregaty i rosyjskich Su-24M nad Bałtykiem [FOTO+WIDEO]

Królewska Holenderska Marynarka Wojenna poinformowała, że w środę, w dniu 17 maja br. na akwenie Morza Bałtyckiego doszło do ?bliskiego spotkania? pomiędzy należącą do niej fregatą rakietową HNLMS Evertsen (F805), typu De Zeven Provinciën a parą rosyjskich samolotów myśliwsko-bombowych Su-24M (w kodzie NATO: Fencer-D). Koninklijke Marine opublikowała kilka zdjęć oraz nagranie z ?bliskiego spotkania z rosyjskim gościem”.

Królewska Holenderska Marynarka Wojenna (Koninklijke Marine) poinformowała, że w środę, w dniu 17 maja br. na akwenie Morza Bałtyckiego doszło do ?bliskiego spotkania? pomiędzy należącą do niej fregatą rakietową HNLMS Evertsen (F805), typu De Zeven Provinciën a parą rosyjskich samolotów myśliwsko-bombowych Su-24M (w kodzie NATO: Fencer-D). Jak wynika z informacji udostępnionych na niderlandzkojęzycznej stronie internetowej Marineschepen, rosyjska para przeleciała aż trzykrotnie w odległości około 200 metrów od holenderskiego okrętu wojennego.

Królewska Holenderska Marynarka Wojenna poinformowała, że przelot pary rosyjskich maszyn nie stanowił zagrożenia dla fregaty, ale pomimo to ich aktywność była stale śledzona. Nadzór rosyjskiego ?gościa? prowadziła zarówno załoga holenderskiej fregaty rakietowej, jak i piloci dwóch ? nie tylko przez załogę HNLMS Evertsen, ale i przez pilotów dwóch myśliwców wielozadaniowych JAS 39 Gripen, należących do Szwedzkich Sił Powietrznych (Svenska Flygvapnet).

WIDEO:

ZDJĘCIA: 

Rosyjska para Su-24M w eskorcie szwedzkich JAS 39 Gripen /Fot. Dutch Navy

Su-24M. /Fot. Dutch Navy

/Fot. Dutch Navy

Kwestia ?braku zagrożenia? jest jak najbardziej oczywista. Należy tu zaznaczyć, że holenderska fregata rakietowa HNLMS Evertsen (F805), typu De Zeven Provinciën to jednostka ?uzbrojona po zęby? – zdolna do zapewniania sobie bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia z powietrza. Zadaniem tej jednostki jest przecież obrona przeciwlotnicza i dowodzenie. Jej uzbrojenie stanowią umieszczone w pionowych wyrzutniach systemu Mk 41 VLS, pociski RIM-162 ESSM oraz SM-2 IIIA. Pozostałe uzbrojenie jednostki stanowią przeciwokrętowe pociski Harpoon, torpedy Mark 46 oraz uzbrojenie artyleryjskie (1 x armata Oto Melara 127 mm/54, 2 działka Oerlikon 20 mm, oraz 2 zestawy obrony bezpośredniej Signaal Goalkeeper 30mm).

Kolejne „niebezpieczne działania” rosyjskiego lotnictwa – to nic nowego?!

Warto zaznaczyć, że takie działanie tj. niskie przeloty na bardzo małej wysokości w pobliżu jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) to nic nowego. Przypominamy, że w dniu 12 kwietnia 2016 roku, nad Bałtykiem rosyjskie bombowce Su-24M dwukrotnie przeleciały w niewielkiej odległości od niszczyciela USS Donald Cook (DDG-75) typu Arleigh Burke, przebywającego na tym akwenie na ćwiczeniach morskich z Marynarką Wojenną RP. Był to drugi incydent z udziałem niszczyciela rakietowego USS Donald Cook (DDG-75) i rosyjskich bombowców Su-24M. W dniu 12 kwietnia 2014 roku nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego dwie maszyny Su-24MR zbliżyły się niebezpiecznie blisko amerykańskiego okrętu, który przebywał na akwenie w ramach ćwiczeń (czytaj także: Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS Donald Cook i rosyjskich bombowców Su-24M).

Kolejne przechwycenie … 

 

Para polskich F-16C „Jastrząb” w 1. Bazie Lotniczej w Szawlach na Litwie. / fot. kpt. Michał Pataj (Siły Powietrzne RP).

Wcześniej w tym tygodniu tj. w poniedziałek, w dniu 15 maja br. miały miejsce dwa przechwycenia rosyjskich samolotów wojskowych w rejonie odpowiedzialności misji NATO Baltic Air Policing (BAP). W poniedziałek para myśliwców C.15 Hornet należących do Hiszpańskich Sił Powietrznych (Ejército del Aire) została poderwana z bazy lotniczej Ämari w Estonii do identyfikacji i przechwycenia rosyjskiego bombowca Su-24M. Godzinę później podobny alarm otrzymały polskie F-16C ?Jastrząb?, stacjonujące w 1. Bazie Lotniczej w Szawlach na Litwie. Polacy zidentyfikowali obiekt jako rosyjski Ił-20M (w kodzie NATO: Coot-A), samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania obrazowego i elektronicznego (czytaj także: Baltic Air Policing: Pierwsze przechwycenie rosyjskiego samolotu przez polskie F-16).

Źródło: avionist | naval today | marineschepen defensie.nl

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.