Izraelski F-16I Sufa podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

?Blue Flag-17?: Największe ćwiczenia w historii Sił Powietrznych Izraela

Jesienne ćwiczenia Blue Flag-17 z udziałem prawie 100 samolotów bojowych z Izraela i siedmiu innych państw, w tym z Polski, będą największym tego typu przedsięwzięciem w historii sił lotniczych państwa żydowskiego.

We wtorek, 21 marca br. ppłk Richard Hecht z Biura ds. Kontaktów Międzynarodowych Sił Powietrznych Izraela (Hejl HaAvir) poinformował, że jesienią br. odbędzie kolejna, trzecia już edycja międzynarodowych ćwiczeń Blue Flag, które zostaną zorganizowane z rozmachem:

To będą monumentalne ćwiczenia, największe w historii dla ?Hejl HaAvir?. Siedem państw plus Izrael. Wszyscy chcą działać i ćwiczyć z Izraelem. To przywilej. Ludzie wiedzą, że mogą się wiele nauczyć od Izraela. W naszej niewielkiej przestrzeni powietrznej, z całym środowiskiem, które nas otacza, wszystko staje się bardzo intensywne. Są tu też Rosjanie. Wiele sił powietrznych pojawia się w okolicy w czasie lotów nad Syrią i w innych miejscach regionu. Tak więc proponujemy coś na wzór laboratorium, w którym siły powietrzne mogą przećwiczyć szerokie spektrum zadań wykonywanych w środowisku z wieloma zagrożeniami.

W dwutygodniowych ćwiczeniach Blue Flag-17 wezmą udział siły powietrzne Izraela, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, a także Polski ? łącznie prawie 100 samolotów bojowych oraz kilkuset lotników oraz członków obsługi technicznej. W Blue Flag-13 i Blue Flag-15 brali udział lotnicy gospodarzy oraz Grecji, Polski i Stanów Zjednoczonych.

Amerykański F-15C Eagle podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

W przeciwieństwie do amerykańskich ćwiczeń z serii Red Flag, które są przeprowadzane cyklicznie w Nevadzie i na Alasce, izraelskie ćwiczenia Blue Flag nie polegają na symulowanych atakach na samoloty przeciwnika (?niebiescy? vs. ?czerwoni?), lecz skupiają się na kooperacji i wzajemnej rywalizacji pomiędzy załogami samolotów bojowych różnych państw:

To nie jest konkurs. Chodzi o partnerstwo i dopasowujemy część ćwiczeń do potrzeb każdego kraju. I to nie tylko chodzi o same ćwiczenia, ale o budowanie potencjału w ich oparciu, w których wszystkie państwa razem planują, poznają się nawzajem, budują relacje i rozmawiają o tym, jak walczyć. ? dodaje ppłk Hecht.

W ubiegłym miesiącu odbyła się pierwsza z trzech konferencji planistów ćwiczeń Blue Flag-17, na których oficerowie niższego szczebla oraz pilotom i obsłudze technicznej szansę na wymianę doświadczenia podczas współpracy, zarezerwowanej zwykle na znacznie wyższe szczeble:

To znaczna różnica, gdy generałowie spotykają się w celu omówienia współpracy, podczas gdy duża liczba żołnierzy ?z pierwszej linii? rzeczywiście spotyka się, aby zaplanować i wspólnie trenować. Gdy tak się dzieje, to zupełnie inna gra. ? mówi dalej izraelski oficer.

Szef Biura ds. Kontaktów Międzynarodowych Hejl HaAvir nie sprecyzował, co dokładnie zaplanowano na tegoroczną edycję ćwiczeń Blue Flag, lecz jeśli jakąś wskazówką może być edycja z roku 2015, to wielonarodowe siły powietrzne wykonają setki lotów treningowych, podczas których przećwiczą walki powietrzne, ataki lotnicze na cele stacjonarne i ruchome oraz manewrowanie w środowisku dużego nasycenia środkami obrony przeciwlotniczej, w tym baterii i ręcznych wyrzutni rakiet. Można się także spodziewać scenariusza ataków powietrznych na obszarach silnie zurbanizowanych, których celem jest zminimalizowanie szkód dla cywilów lub mienia:

To znacznie większe niż wszystko, co robiliśmy wcześniej i wszyscy jesteśmy podekscytowani możliwością spotkania się i zbudowania partnerstwa oraz wymiany wiedzy. ? powiedział na koniec ppłk Richard Hecht.

Przypomnijmy, że podczas Blue Flag-15 sześć wielozadaniowych myśliwców F-16 Jastrząb oraz 80 żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach zostało rozmieszczonych w bazie lotniczej Ovda (Pustynia Negew) (czytaj także: Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach w Izraelu).

Izraelski F-15C Baz podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Źródło:

defensenews.com: Israeli Air Force to host 7 nations in its largest-ever air drill

Czytaj także:

Izrael zagroził zniszczeniem syryjskiej obrony powietrznej

Izrael zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega

Chrzest bojowy izraelskich Adir?ów?

Proca Dawida gotowa do obrony Izraela? [WIDEO]

Nocny nalot Izraela na Damaszek [WIDEO]

Izraelskie myśliwce i systemy obrony przeciwlotniczej na sprzedaż

F-35I przyleciały do Izraela [FOTO+WIDEO]

Izrael kupuje kolejne myśliwce F-35I Adir

Katastrofa izraelskiego F-16I Sufa

Dziesięć F-15D Eagle przekazanych Izraelowi

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.