Echo Voyager. / fot. Boeing Company.

Boeing Echo Voyager ? nowy, bezzałogowy aparat podwodny [WIDEO]

Amerykański gigant zbrojeniowy, Boeing Company zaprezentował swój nowy, bezzałogowy aparat podwodny (Unmanned underwater vehicle; UUV) o nazwie Echo Voyager.

Boeing zaprezentował nowy, bezzałogowy aparat podwodny Echo Voyager, który może działać autonomicznie przez wiele miesięcy, dzięki hybrydowemu układowi napędowemu, nadającemu się do powtórnego naładowania oraz modułowej ładowni. Jednostka ma 15,5 metra długości i dołączyła do rodziny innych UUV amerykańskiej firmy: 9,8-metrowego Echo Seeker oraz 5,5 metrowego Echo Ranger.

Echo Voyager. / fot. Boeing Company.

Echo Voyager. / fot. Boeing Company.

Jak powiedział szef programu Echo Voyager, Lance Towers z działu Sea & Land dywizji Boeing Phantom Works:

Aparat jest całkowicie jednostką wielozadaniową i może być wykorzystywany zarówno przez naukowców do zbierania danych o podwodnym życiu, jak i przez marynarkę wojenną do gromadzenia informacji na temat położenia okrętów wroga.

Aparat będzie prowadził także rozpoznanie powierzchni morza, podwodne operacje poszukiwawcze, dostarczanie ładunków czy ochronę infrastruktury krytycznej. Może zostać wykorzystany jako platforma bojowa do przenoszenia uzbrojenia czy bezzałogowych aparatów latających klasy mikro, poszukiwania okrętów podwodnych, zwabiania jednostek przeciwnika, niszczenia podmorskich pól minowych oraz przygotowywania przestrzeni morskiej do prowadzenia walki.

Według konstruktorów, Echo Voyager nie potrzebuje okrętu wsparcia do wodowania i wyciągania z wody, jak wymagają tego podobne bezzałogowe aparaty podwodne, co redukuje koszty eksploatacji. Latem br. odbędą się pierwsze testy morskie jednostki.

O planowanym użyciu bezzałogowych aparatów podwodnych do celów wojskowych powiedział na początku marca br. wiceadm. Michael Jabaley, odpowiedzialny w US Navy za wdrażanie okrętów podwodnych (Program Executive Officer for Submarines) w kontekście programu SSN(X), budowy myśliwskiego okrętu podwodnego następnej generacji (czytaj więcej: Jaki będzie amerykański myśliwski okręt podwodny przyszłości?).

Czytaj także:

Seagull ? nowy izraelski bezzałogowy pojazd nawodny [WIDEO]

Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy

Boeing zbuduje następcę Air Force One

DARPA przyznała kontrakt na budowę eksperymentalnego samolotu pionowego startu i lądowania [WIDEO]

Oblot docelowej wersji cysterny KC-46A Pegasus

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.