Fot. screen YouTube.

Boeing ujawnił bezzałogowy pojazd transportowy w ramach programu eVTOL [WIDEO]

W dniu 10 stycznia br. amerykański koncern Boeing Company zaprezentował prototyp elektrycznego bezzałogowca pionowego startu i lądowania, przeznaczonego do lotów w trybie autonomicznym, który powstał w ramach programu eVTOL.

W środę, 10 stycznia br. amerykański koncern Boeing Company zaprezentował prototyp elektrycznego, transportowego bezzałogowca pionowego startu i lądowania (cargo air vehicle; CAV), przeznaczonego do lotów w trybie autonomicznym. Nowy dron, będący częścią programu eVTOL, jest napędzany ośmioma śmigłami i może unieść ładunek użyteczny o masie 227 kg (500 funtów).

Jak podkreśla komunikat prasowy koncernu, prototyp transportowego eVTOL będzie używany do testów i ewolucji rozwiązań technologicznych dla przyszłych platform latających, które będą używanego do transportu ładunków typu cargo i logistycznych. Poinformowano również, że w ostatnim czasie zakończono serię próbnych lotów nowego prototypu.

Greg Hyslop, dyrektor technologiczny Boeinga, powiedział:

Ten pojazd transportowy stanowi kolejny ważny krok w naszej strategii eVTOL. Mamy szansę naprawdę zmienić transport lotniczy i będzie postrzegać ten dzień jako ważny krok w tej podróży.

W ciągu niecałych trzech miesięcy zespół inżynierów i techników Boeinga zaprojektował i zbudował prototyp eVTOL. Z powodzeniem ukończono wstepne testy w laboratorium Boeing Research & Technology Collaborative Autonomous Systems Laboratory w Missouri. Naukowcy z Boeinga wykorzystają prototyp jako latającą platformę doświadczalną do rozwoju autonomicznej technologii dla przyszłych zastosowań.

Zespół z Boeing HorizonX, wraz z partnerami w Boeing Research & Technology, kierował opracowaniem prototypu, który jest uzupełnieniem prototypowego samolotu pasażerskiego, opracowanego przez Aurora Flight Sciences Corp., którą to firmę Boeinga zakupił pod koniec ubiegłego roku.

Steve Nordlund, wiceprezes Boeing HorizonX, dodał:

Nasz nowy prototyp CAV opiera się na istniejących technologiach systemów bezzałogowych Boeinga i przedstawia nowe możliwości autonomicznego dostarczania ładunków, logistyki i innych zastosowań transportowych. Bezpieczna integracja systemów bezzałogowych ma kluczowe znaczenie dla pełnego wykorzystania ich potencjału. Boeing posiada niezrównane doświadczenie, fachowe ?know-how? i systematyczne podejście do dostarczania rozwiązań, które będą kształtować przyszłość lotów autonomicznych.

Napędzany przyjaznym dla środowiska napędem elektrycznym, prototyp CAV wyposażony jest w osiem przeciwbieżnych śmigieł umożliwiających lot w pionie. Dron ma 4,57 metra długości (15 stóp), 5,49 metra szerokości (18 stóp), 1,22 metra wysokości (4 stopy) i waży 339 kilogramów (747 funtów).

Logan Jones, wiceprezes Boeing HorizonX, powiedział dla IHS Jane’s 360, że zaprezentowana technologia elektrycznego bezzałogowca pionowego startu i lądowania posiada wiele potencjalnych zastosowań wojskowych. Technologia ta otwiera bowiem nowe możliwości dostarczania wartościowych ładunków wrażliwych na upływ czasu, realizując autonomiczne misje powietrzne w odległych lub niebezpiecznych środowiskach.

WIDEO:

Źródła:

boeing.mediaroom.com: Boeing Unveils New Unmanned Cargo Air Vehicle Prototype

boeing.com: Unlocking the Future of Flying

janes.com: Boeing unveils new unmanned eVTOL cargo air vehicle prototype

Czytaj także:

USA: Kratos z kontraktem na produkcję nowego odrzutowego drona

Boeing ujawnił propozycję w programie bezzałogowego tankowca dla US Navy

Oblot autonomicznego bezzałogowca na bazie UH-1H Iroquois

DARPA zakończyła testy w locie modelu eksperymentalnego drona VTOL X-Plane [WIDEO]

GBSD: Boeing stawia na koncepcję modułowej rakiety balistycznej

Boeing i Lockheed Martin w programie podwodnego drona XLUUV Orca

Boeing otrzymał kontrakt na budowę śmigłowców Chinook następnej generacji

Boeing rozpoczął testy podwodnego drona Echo Voyager [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.