Bohaterowie wracają na swoje miejsce

Żyjemy w czasach, w których liczba godzin historii w szkołach jest drastycznie zmniejszana, a zabiegany styl życia nie pozwala często na samodzielne kształcenie w tej dziedzinie wiedzy. W tą lukę znakomicie wstrzelił się Mateusz „Biszop” Biskup, twórca popularnego bloga historycznego.

Książka „Śladami zapomnianych bohaterów” (tom 2), wydana nakładem wydawnictwa Vesper, to nic innego jak zbiór artykułów ze słynnego bloga autora. W krótkich esejach historycznych przedstawia on nam losy postaci, które swoimi czynami zasłużyły na miano bohaterów. W trakcie czytania zanurzamy się w epokę konfliktów zbrojnych, takich jak I i II wojna światowa, czy konflikt wietnamski. Poznajemy losy dobrze zaplanowanych i z sukcesem przeprowadzonych akcji (jednym z wyjątków jest amerykańska operacja „Orli Szpon” mająca miejsce w 1980 roku w Iranie).

Odwaga, brawura i miłość do własnego państwa wylewa się z tej książki strumieniami. Tacy też byli bohaterowie, często Polacy. Autor umiejętnie ukazuje trudne losy żołnierzy walczących z niemieckim okupantem, a potem z sowieckim terrorem. Po lekturze tej pozycji, takie osoby jak Józef Karaś ps. „Ogień”, Elżbieta Zawacka ps. „Zo” (jedyna kobieta wśród cichociemnych) czy Alfred paczkowski ps. „Wania” są nam jeszcze bliższe. Razem z nimi poznajemy losy naszego kraju, w którym przez ponad pół wieku nie można było mówić o żołnierzach wyklętych.

Niewątpliwie na pochwałę zasługuje styl pisania, jakim posługuje się autor. Każdy tekst składa się z krótkiego, literackiego wstępu, który ma za zadanie zbudować napięcie i zachęcić do dalszej lektury. Taka forma sprawdza się znakomicie i zasługuje na pochwałę, bo poziom tekstów patrząc na formę stylistyczną jest znakomity.

Pod każdym artykułem znaleźć można bibliografię. Tutaj muszę napisać, że często składa się ona z dwóch pozycji (z Gazety Wyborczej i angielskiej wersji wikipedii). Moim zdaniem to za mało jak na wersję książkową. Małym minusem jest też okładka. Wykonana z miłego w dotyku materiału, jednak po pewnym czasie zostają na niej, trudne do usunięcia odciski palców. Niestety nie wygląda to estetycznie.

Podsumowując, chciałbym polecić tą książkę osobom ceniącym sobie ciekawy, wręcz przygodowy styl pisania, którzy jednocześnie chcieliby poznać prawdziwe losy bohaterów z krwi i kości. Dzięki tej lekturze, powinni oni zagościć tam gdzie ich miejsce, czyli w naszych sercach i pamięci pokoleń, dla których często oddawali życie. Moja ocena to 7,5/10.

Autor: Mateusz „Biszop” Biskup
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7731-178-3
Liczba stron: 608
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
 sladami-zapomnianych-bohaterow-tom-2-b-iext24961035

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.