Bojownicy ISIS prowokują do ataków na ludność cywilną [wideo]

Pentagon udostępnił nagranie wideo z 29 marca z drona rozpoznawczego wykonującego operacje nad Mosulem. Wynika z niego, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego celowo gromadzą ludność cywilną w budynkach, by następnie sprowokować siły koalicji do przeprowadzenia na nie nalotu. Materiał ten ujrzał światło dzienne w momencie oskarżeń wobec amerykańskich władz, jakoby działania na terenie Iraku skutkowały wieloma ofiarami postronnymi.

W piątek 21 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. Department of Defense, DoD) opublikował materiał wideo nagrany z drona rozpoznawczego wykonującego lot nad Mosulem. Widać na nim, jak bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ang. Islamic State, IS lub Daesh) gromadzą cywilów (w tym kobiety i dzieci) w momencie odpierania ataku przeprowadzanego przez irackie siły antyterrorystyczne1.

Źródło: Wikimedia Commons.

Udostępnione przez DoD nagranie wideo pochodzi z 29 marca 2017 r. Widać na nim, jak bojownicy Daesh zmuszają zgromadzonych w budynku cywilów do przejścia w wyznaczone miejsce blisko miejsca wymiany ognia z siłami irackimi. Celem takiego działania, według amerykańskich dowódców, było sprowokowanie nalotu sił amerykańskich na pozycję terrorystów i w konsekwencji oskarżenie Stanów Zjednoczonych o zabijanie ludności cywilnej w Iraku2.

Nasi iraccy partnerzy i koalicyjne siły CJTF zauważyły taktykę ISIS polegającą na celowym prowadzeniu cywilów do miejsc dla nich niebezpiecznych. Podczas gdy [opublikowane 29 kwietnia ? przyp. red.] wideo nie pokazuje intencji, wyraźnie obrazuje działania polegające m. in. na świadomym rozpoczynaniu walk w miejscach, w których znajdują się cywile ? powiedział płk. John J. Thomas, rzecznik Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Central Command, CENTCOM)3.

Jak dodał 30 marca br. (dzień po wydarzeniach z opublikowanego nagrania) płk. Joe Scrocca, rzecznik sił koalicji, dzięki temu materiałowi wideo i pozostałych punktach obserwacyjnych siły koalicji nie zdecydowały się przeprowadzić nalotu na widoczny na nagraniu obiekt4.

Poniższy materiał wideo przedstawia nagranie z drona z 29 marca br.

Upublicznienie nagrania nastąpiło kilka tygodni po oskarżeniach, jakie zostały skierowane w stronę amerykańskiej administracji, jakoby przeprowadzone w marcu naloty na Mosul doprowadziły do śmierci co najmniej 200 cywilów. Niektórzy komentatorzy podejrzewali, że prezydent Donald Trump zniósł niektóre zasady zaangażowania się sił koalicyjnych, by móc efektywniej walczyć z Daesh. Niemniej jednak, przedstawiciele DoD zaprzeczyli temu twierdząc jednocześnie, że ewentualna większa liczba ofiar wśród cywilów jest skutkiem intensyfikacji działań sił koalicyjnych i regionalnych5.

Powyższe zapewnienia nie oznaczają jednak, że w trakcie walk z Daesh liczba ofiar wśród cywilów pozostaje znikoma. Według najnowszych oszacowań DoD, od momentu rozpoczęcia walk z terrorystami w sierpniu 2014 r. nieumyślnie śmierć poniosło ok. 229 cywilów w wyniku działań sił koalicyjnych. Dane te nie uwzględniają jednak oskarżeń z marca 2017 r., co nadal jest przedmiotem śledztwa6.

Co więcej, amerykańscy dowódcy oskarżają terrorystów z Daesh o celowe wykorzystywanie cywilów do własnych działań. Według Stanów Zjednoczonych, od momentu wzmożenia operacji odbicia Mosulu z rąk Daesh, bojownicy zaczęli coraz częściej gromadzić ludność cywilną w jednym miejscu, by chwilę później sprowokować siły koalicyjne do ataku, co prowadzi do licznych ofiar wśród lokalnej społeczności7. Warto podkreślić, że już w październiku 2016 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że bojownicy Daesh zmuszają cywilów mieszkających na przedmieściach Mosulu do przeniesienia się do centrum miasta, by terroryści mogli ich wykorzystywać jako ?żywe tarcze? w trakcie walk. (czytaj więcej: ONZ: Państwo Islamskie używa cywilów jako ?żywe tarcze?)

Czytaj także:

Sukcesy w operacji mosulskiej – zapowiedź odbicia zachodniej części miasta

Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie

Źródła:

1 C. Garland, CENTCOM surveillance footage shows ISIS using human shields, https://www.stripes.com/news/middle-east/centcom-surveillance-footage-shows-isis-using-human-shields-1.464906#.WPyJ39LyjIV, dostęp: 23.04.2017.

2 Ibidem.

3 L. Martinez, Drone video shows ISIS moving civilians into home as human shields, http://abcnews.go.com/Politics/drone-video-shows-isis-moving-civilians-home-human/story?id=46945876, dostęp: 23.04.2017.

4 Ibidem.

5 T. Arango, H. Cooper, U.S. Investigating Mosul Strikes Said to Have Killed Up to 200 Civilians, https://www.nytimes.com/2017/03/24/world/middleeast/us-iraq-mosul-investigation-airstrike-civilian-deaths.html?_r=0, dostęp: 23.04.2017.

6 M. L. Gordon, U.S.-Led Coalition Counts 229 Civilian Deaths Before Mosul Strike, https://www.nytimes.com/2017/04/01/us/politics/isis-iraq-syria-civilians-casualties.html, dostęp: 23.04.2017.

7 C. Garland, op. cit.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.