Węgierski Gripen w czasie pokazów lotniczych RIAT 2014 / Wikimedia Commons.

Botswana kupi szwedzkie myśliwce JAS 39 Gripen?

Szwedzkie i botswańskie media poinformowały o zakupie przez Botswanę wielozadaniowych myśliwców JAS 39C/D Gripen. Rozbieżność w informacji wynika jedynie w liczbie samolotów, jak i etapie prowadzonego dialogu między oboma krajami.

The Business Weekly & Review, wydanie botswańskie twierdzi, że rząd w Gaborone zgodził się zakupić 16 samolotów JAS 39C/D Gripen za kwotę 16-18 mld BWP (5,7-6,4 mld PLN), a maszyny miałyby być dostarczone BDF AW, czyli siłom powietrznym tego kraju, w ciągu 2-3 lat.

Z kolei media szwedzkie, powołując się na przedstawicielkę agencji uzbrojenia Försvarets Materielverk (FMV) Lindę Bengtsson, która zapytania o komentarz do doniesień The Business Weekly & Review powiedziała:

Mogę potwierdzić, że rozpoczęliśmy dialog [z Botswaną] i jest to mniej więcej 8 samolotów Gripen C/D.

Negocjacje ws. zakupu nowych samolotów bojowych rozpoczęły się w listopadzie ub. r. Minister obrony Botswany, Ramadeluka Seretse wraz z dowództwem BDF AW, spotkali się wówczas z przedstawicielami południowokoreańskiego Korea Aerospace Industries i amerykańskiego Lockheed Martin, którzy zaprezentowali im zdolności bojowe samolotów oferowanych przez nie T-50 Golden Eagle oraz lżejszej wersji FA-50.

Jeśli kontrakt dojdzie do skutku, Botswana stanie się szóstym użytkownikiem JAS 39 Gripen, po Szwecji, Węgrzech, Czechach, RPA i Tajlandii. W najbliższym czasie, tj. w 2019 roku rozpoczną się dostawy tych samolotów do Brazylii, w wersji dla sił powietrznych, a także pokładowej, nad wersją której oba kraje rozpoczęły prace. Gripen jest także faworytem w szwajcarskim przetargu na następcę F-5E/F Tiger II.

Obecnie, Botswana Defence Force Air Wing (BDF AW) operują 10 myśliwcami CF-5A i 5 szkolno-bojowymi CF-5D. Canadair CF-5 Freedom Fighter to kanadyjska licencja amerykańskiego myśliwca Northrop F-5 Freedom Fighter, zaprojektowanego na początku lat 60. XX wieku.

Czytaj także:

Niesamowite ujęcia Gripena [WIDEO]

Modernizacja czeskich Gripenów

JAS-39F Gripen EW szwedzkim samolotem walki radioelektronicznej?

Czeskie Gripeny na straży nieba Islandii

Dwa wypadki Gripenów w ciągu miesiąca

KAI wyeksportuje 4 samoloty T-50TH do Tajlandii

Katastrofa T-50I w Indonezji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.