Ajax. Źródło: defenceimagery.mod.uk

British Army sformuje dwie brygady uderzeniowe

Jak poinformowały źródła w Armii Brytyjskiej, do 2020 roku pełne zdolności operacyjne osiągną dwie nowe brygady uderzeniowe, wyposażone m.in. w bojowe wozy piechoty nowej generacji Ajax, w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie militarne w Europie.

W poniedziałek, 26 grudnia br. źródła w Armii Brytyjskiej poinformowały, że do 2020 roku pełne zdolności operacyjne osiągną dwie nowe brygady uderzeniowe, wyposażone w różny ciężki sprzęt wojskowy w tym m.in. bojowe wozy piechoty nowej generacji Ajax, w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie militarne w Europie.

Według planistów brytyjskich, nowe brygady uderzeniowe będą zdolne do rozmieszczenia w dowolnej części Europy w ciągu kilku godzin ?aby zatrzymać ewentualną inwazję wojsk rosyjskich?. W ten sposób będą mogły stawić czoła rosyjskim brygadom wyposażonym w wozy bojowe nowej generacji: czołgi podstawowe T-14 Armata i bojowe wozy piechoty B-11 Kurganiec-25 (czytaj także: Kurganiec-25 w akcji [WIDEO] oraz: Rosja: UralWagonZawod rozpocznie produkcję nowych armat czołgowych).

Przypomnijmy, że wdrażanie pierwszych 100 egzemplarzy bwp Ajax (wcześniej znany pod nazwą Scout SV) na wyposażenie Armii Brytyjskiej rozpocznie się w 2017 roku (czytaj więcej: Ajax?y w służbie już w 2017 roku?), po zakończeniu rozpoczętych w kwietniu br. testów ogniowych (czytaj więcej: Pierwsze testy ogniowe brytyjskiego Ajax?a).

Ajax (Scout SV) to program British Army mający na celu zapewnienie nowej generacji lekkich gąsienicowych pojazdów opancerzonych. Program tego bojowego pojazdu piechoty jest prowadzony przez General Dynamics UK ? jego celem jest ostatecznie zastąpienie znajdujących się w służbie pojazdów CVRT. Wozy Ajax wyposażono w wieżę opracowaną przez Lockheed Martin UK, uzbrojoną w działko automatyczne CT40 kal. 40 mm i koncentryczny karabin maszynowy kal 7,62 mm.

Co ciekawe o pierwszych planach sformowania brygad, wyposażonych w sześć wariantów pojazdów Ajax informowano pod koniec listopada br. w ramach finansowania pięcioletniego planu strategicznego, zaakceptowanego jeszcze przez poprzedni rząd Davida Camerona, lecz wówczas terminem osiągnięcia przez nie zdolności operacyjnych miał być 2025 rok.

Wcześniej, Armia Brytyjska, razem z francuską, zapowiedziała również wzmocnienie flanki wschodniej NATO poprzez wysłanie ciężkiego wyposażenia i żołnierzy do Estonii (czytaj więcej: Brytyjskie czołgi, bwp i artyleria rakietowa trafią do Estonii w 2017 roku oraz: Francuskie czołgi do Estonii, polskie na Łotwę), a w grudniu ujawniła skład Szpicy NATO, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) na 2017 rok (czytaj więcej: British Army ujawnia skład szpicy NATO na 2017 rok).

Źródła:

special-ops.org: UK introducing Strike brigades as fast response for possible Russian threat

ukdefencejournal.org.uk: What the SDSR 2015 means for the Army

Czytaj także:

Ukraina: amerykańskie drony nieskuteczne na polu walki

Macierewicz: Czołgi Leopard 2 trafią na wschód Polski

Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku

Natowskie lotnictwo tropi rosyjskie okręty podwodne na Morzu Śródziemnym?

Pierwszy myśliwiec Su-30SM trafił do obwodu kaliningradzkiego

Europejski Fundusz Obronny? Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Putin: Rosja zareaguje na tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.