Czołgi M1A2 Abrams podczas europejskich ćwiczeń Combined Resolve II / Wikimedia Commons.

Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało o planach rozmieszczenia w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej ciężkiego sprzętu wojskowego dla brygad US Army.

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US European Command; EUCOM) poinformowało, że na stałe ciężki sprzęt wojskowy dla brygady pancernej zostanie rozmieszczony w Niemczech, Holandii oraz Belgii. Natomiast do Europy Środkowo-Wschodniej trafić ma rotacyjna brygada, która będzie obecna na Starym Kontynencie w całości i w sposób ciągły. Rotacja ma trwać do 9 miesięcy.

Pierwsza jednostka ma trafić do Europy w lutym 2017 roku. Według agencji Associated Press, będzie ona rozmieszczona w Europie Środkowo-Wschodniej. Na co dzień brygada ta stacjonuje w kontynentalnych USA i jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, co oznacza, że nie będzie używać wyposażenia rozmieszczonego obecnie w Europie w ramach European Activity Set, a zostanie przerzucona w całości wraz z własnym sprzętem.

Według EUCOM, rozmieszczenie sprzętu ma posłużyć do demonstracji zdolności szybkiego wzmocnienia sił stacjonujących w Europie przez jednostki bazujące w USA. Natomiast obecnie rozmieszczone wyposażenie, używane przez jednostki okresowo, zostanie przerzucone na stałe do magazynów wojskowych w Niemczech, Holandii oraz Belgii.

Trzeba zauważyć, że jak do tej pory (od 2014 roku ? przyp. red.) rozmieszczano w Europie poszczególne elementy brygad pancernych w jednym czasie, takie jak batalion do tysiąca żołnierzy, to od lutego przyszłego roku jednostki tego typu będą rotowały w sposób ciągły, dzięki czemu przez cały czas na Starym Kontynencie będzie obecna amerykańska brygada pancerna. Wraz ze sprzętem pozostałych jednostek rozmieszczanych okresowo, Amerykanie będą dysponować łącznie trzema brygadami: pancerną, piechoty zmotoryzowanej w Niemczech oraz powietrznodesantową we Włoszech, stale.

Plany EUCOM znacząco wzmocnią amerykańską obecność militarną w Europie i będzie ona realizowana w podobny sposób jak w Korei Południowej. Mają one związek z zapowiedzianymi wcześniej planami zwiększenia czterokrotnie budżetu na siły amerykańskie w Europie do 3,4 mld USD (czytaj więcej: USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie).

Pierwsze zapowiedzi rozmieszczenia ciężkiego sprzętu US Army w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii i Bułgarii miały miejsce pod koniec czerwca ubiegłego roku (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce), a były już dowódca US Army, gen. Raymond T. Odierno zapowiadał w połowie lipca, że będzie dążył do rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej w Niemczech (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?).

Czytaj także:

USA będą magazynować sprzęt wojskowy w Wietnamie i Kambodży

Oficjalnie: Przedstawiono budżet obronny USA na 2017 rok

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.