Czołgi M1A2 Abrams podczas europejskich ćwiczeń Combined Resolve II / Wikimedia Commons.

Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych, gen. Raymond T. Odierno zapowiedział, że będzie dążył do rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej US Army w Niemczech.

Według generała, krok ten ma być niezależny od wcześniejszych zapowiedzi Sekretarza Obrony Ashtona Cartera nt. rozmieszczenia amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii i Bułgarii (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce) oraz znacząco wzmocnić obecność militarną USA na Starym Kontynencie.

Jeśli ta zapowiedź dojdzie do skutku, będzie to oznaczać, że w najbliższej przyszłości Amerykanie będą dysponować dwiema ciężkimi brygadami pancernymi w Europie. Jeszcze na początku 2014 roku, Armia Amerykańska dysponowała jednym ciężkim batalionem, wyposażonym w m.in. czołgi M1A2 Abrams i bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley.

Gen. Odierno dodał także, że chce podporządkować 4. Dywizję Piechoty (U.S. 4th Infantry Division) całkowicie do działań europejskich. Pomimo swojej nazwy, która jest pozostałością historyczną, 4. DP jest jedną z sześciu dywizji ciężkich US Army. W amerykańskiej terminologii brygada bądź dywizja ciężka oznacza mieszane jednostki pancerno-zmechanizowane składające się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej oraz śmigłowców.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.