Brytyjski śmigłowcowiec desantowy HMS Ocean (L12) koło Ustki w czasie morskich ćwiczeń BALTOPS 2015 w czerwcu br. / Wikimedia Commons.

Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy

Wielka Brytania poinformowała o planach wycofania ze służby w Royal Navy jej flagowego okrętu, czyli śmigłowcowca desantowego HMS Ocean (L12) w 2018 roku, pomimo generalnego remontu i modernizacji przeprowadzonych rok temu.

Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii jest o tyle zaskakująca, że HMS Ocean (L12), największy okręt wojenny Royal Navy skończył w tym roku ?tylko? 20 lat, a w 2014 roku przeszedł remont generalny i modernizację o wartości 65 milionów GBP.

Zdumiewa także fakt, że o tychże planach nie wspomniano ani słowem w ogłoszonym dzień wcześniej Strategicznym Przeglądzie Obronnym (Strategic Defence and Security Review), który jest bardzo ważnym dokumentem, publikowanym dwa razy w ciągu dekady i nakreślającym kierunki rozwoju brytyjskich sił zbrojnych na kolejne lata. Ogłoszono w nim m.in. zwiększenie wydatków obronnych o 12 mld GBP w ciągu najbliższej pięciolatki budżetowej, zakup 9 morskich samolotów patrolowych Boeing P-8A Poseidon i powołaniu do życia dwóch nowych brygad uderzeniowych o liczebności do 5.000 żołnierzy do misji szybkiego reagowania.

HMS Ocean (L12) jest jedynym okrętem swojego typu, śmigłowcowcem desantowym o długości 203,43 metra, szerokości 34,1 metra, zanurzeniu 6,6 metra oraz pełnej wyporności wynoszącej 21.687 ton. Jeśli chodzi o komponent lotniczy, to w ramach 845. i 846. Dywizjonu Lotnictwa Morskiego (845 Naval Air Squadron i 846 Naval Air Squadron) okręt może zabrać na pokład do 18 śmigłowców różnych typów: 12 ciężkich Westland Sea King HC.4 oraz 6 średnich Westland Lynx AH.7, a w innej konfiguracji także ciężkie AW101 Merlin, CH-47 Chinook (ale bez możliwości hangarowania), lekkie Westland Gazelle lub szturmowe WAH-64D Apache. Po stopniowym wycofywaniu lekkich lotniskowców typu Invincible (HMS Invincible (R05) w 2005, HMS Ark Royal (R07) w 2011, HMS Illustrious (R06) został przeniesiony do rezerwy w 2015 roku ? przyp. red.), śmigłowcowiec przejął w tym roku miano okrętu flagowego Royal Navy.

HMS Ocean (L12) brał ostatnio udział w międzynarodowych ćwiczeniach NATO Trident Juncture 2015 w basenie Morza Śródziemnego, trwających od 21 października do 6 listopada br. (czytaj także: Infografika Trident Juncture 2015).

Czytaj także:

Koniec transferu śmigłowców AW101 Merlin do Royal Navy

Wkrótce ruszy budowa nowych brytyjskich strategicznych okrętów podwodnych

BALTOPS 2015 ? fotorelacja

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.