Brytyjskie czołgi podstawowe Challenger 2. / Wikimedia Commons.

Brytyjczycy wycofają się z Niemiec

Brytyjskie MON potwierdziło plany ostatecznego wycofania sił lądowych Zjednoczonego Królestwa z terytorium Niemiec, na którym stacjonują od czasu zakończenia II wojny światowej.

W ramach reorganizacji sił zbrojnych, Londyn zapowiedział, że do 2019 roku nastąpi wycofanie wszystkich jednostek wojskowych British Army z Republiki Federalnej Niemiec.

Decyzja obejmie 5. Batalion Piechoty Zmechanizowanej oraz 1. i 6. Pułk Królewskiego Korpusu Logistycznego, wchodzące w skład 20. Brygady Piechoty Zmechanizowanej z Paderborn w Nadrenii Północnej-Westfalii, kontrolujące pobliski poligon Sennelager (ang. Sennelager Training Area; niem. Truppenübungsplatz Senne). Zostaną one przeniesione do lokalizacji w kraju odpowiednio: Bulford, Bicester i Dishforth.

Poligon wojsk brytyjskich Sennelager w Niemczech. / Wikimedia Commons.

Poligon wojsk brytyjskich Sennelager w Niemczech. / Wikimedia Commons.

W 2017 roku wycofane zostaną 102. i 105. Szwadron Wojskowych Psów Pracujących (Military Working Dogs; MWD). Warto przypomnieć, że od roku 2010 wycofano już z Niemiec 74% brytyjskich wojsk, a tylko w tym roku do kraju powróciło 5.000 żołnierzy.

Z jednej strony decyzja MON Wielkiej Brytanii przyczyni się do osłabienia zdolności reagowania armii na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej, ale z drugiej przenoszone jednostki trafią do garnizonów na Równinie Salisbury, dzięki czemu ? wg lokalnych władz ? region może przeżyć bum gospodarczy.

Z kolei na początku października br. pojawiła się niepotwierdzona jeszcze informacja o planowanym rozmieszczeniu jednostek wojsk brytyjskich w Polsce i krajach bałtyckich w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego (czytaj więcej: Brytyjskie wojska w Polsce?), a pododdziały British Army w zeszłym miesiącu brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach Dragon-15 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (czytaj więcej: Dragon-15 największe tegoroczne ćwiczenie WP).

Czytaj także:

Amerykański batalion pancerny w Polsce od 2016 roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.