Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth po nadaniu jej imienia w stoczni wojennej Rosyth Dockyard w lipcu 2014 roku. / Wikimedia Commons (OGL 2).

Brytyjski dowódca chce amerykańskich Marines na lotniskowcu HMS „Queen Elizabeth”

Dowódca przyszłego, brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), kmdr Jerry Kyd jest zdania, że na jego okręcie powinni stacjonować żołnierze amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), wyposażeni w myśliwce F-35B Lightning II i przemiennopłaty MV-22B Osprey.

Komandor Jerry Kyd, dowódca lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08) powiedział podczas briefingu prasowego w stoczni wojennej Rosyth Dockyard (Szkocja), że chciałby zobaczyć żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), wyposażonych w myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II i przemiennopłaty MV-22B Osprey w ciągu kilku miesięcy od wejścia okrętu do służby:

Będziemy na pewno chcieli zobaczyć jakichś żołnierzy na okręcie. Pytanie tylko, czy rozmieszczenie ich [Amerykanów ? przyp. red.] będzie na dłuższy czas w przyszłości, może sześć do dziewięciu miesięcy. To jest to, co chciałbym zobaczyć. (?) Amerykanie przyglądają się naszym lotniskowcom bardzo uważnie. Podstawowym oczekiwaniem jest to, że USMC rozpocznie regularne loty [z HMS Queen Elizabeth (R08) ? przyp. red.] na przełomie 2019/2020 roku.

Potwierdzenie na temat planów rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy na brytyjskim okręcie wojennym pojawiło się podczas spotkania brytyjskiego ministra obrony Michaela Fallona z amerykańskim sekretarzem obrony, Ashtonem Carterem na początku września br. Fallon zasugerował wówczas, że brytyjskie lotnictwo morskie mogłoby również stacjonować na amerykańskich lotniskowcach.

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08) przechodzi obecnie ostatnie etapy budowy przed rozpoczęciem prób morskich, które zgodnie z oczekiwaniami dowództwa Royal Navy powinny odbyć się na wiosnę 2017 roku. Drugi okręt tego typu, HMS Prince of Wales (R09) jest około dwóch lat w harmonogramie prac za okrętem wiodącym.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, HMS Queen Elizabeth (R08) ma rozpocząć loty ćwiczebne z trzema brytyjskimi F-35B Lightning II u wschodnich wybrzeży USA pod koniec lata 2018 roku. Natomiast próby ze śmigłowcami AgustaWestland AW101 (Merlin) i Boeing Chinook na początku wspomnianego roku.

Plany stacjonowania lotnictwa amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej wydają się odbiciem problemów brytyjskiego MON ze sformowanie dostatecznej liczby eskadr Ligthning Force (tak nazwano flotę F-35B w RAF i Royal Navy ? przyp. red.), w tym 809 Naval Air Squadron, który ma stacjonować w bazie lotniczej RAF Marham i być przeznaczony dla przyszłych lotniskowców (czytaj także: Brytyjczycy sformują pięć eskadr wyposażonych w F-35).

Pierwszym operacyjną brytyjską eskadrą, wyposażoną w F-35B będzie No. 617 Squadron RAF ?Dambusters?, stacjonujący we wspomnianej RAF Marham i zostanie sformowana w 2018 roku. Informację potwierdzono po przylocie pierwszego brytyjskiego myśliwca do kraju, w dniu 29 czerwca br. (czytaj więcej: F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]).

Czytaj także:

MBDA dostarczy pociski ASRAAM dla brytyjskich F-35

Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy

Gibraltar: Kolizja z udziałem brytyjskiego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym

Japonia odebrała pierwszy myśliwiec F-35A Lightning II [ZDJĘCIA + WIDEO]

Okinawa: Katastrofa amerykańskiego Harriera

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.