M270B1 GMLRS Armii Brytyjskiej. / Wikimedia Commons (OGL).

Brytyjskie czołgi, bwp i artyleria rakietowa trafią do Estonii w 2017 roku

5. Batalion Regimentu The Rifles Armii Brytyjskiej trafi w przyszłym roku do Estonii jako jednostka wiodąca w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Na jego wyposażeniu znajdą się czołgi podstawowe Challenger 2, bojowe wozy piechoty Warrior i wieloprowadnicowy system pocisków kierowanych GMLRS typu M270B1.

W ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance, Wielka Brytania zamierza wysłać do Estonii jednostki 5. Batalion Regimentu The Rifles jako jednostkę wiodącą w ramach batalionów Sojuszu w sile 800 żołnierzy, wyposażonych w czołgi podstawowe FV4034 Challenger 2, bojowe wozy piechoty FV510 Warrior i wieloprowadnicowy system pocisków kierowanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) typu M270B1. Jak podkreśla dowództwo Armii Brytyjskiej, obecność wojskowa tego kraju w jednym z państw bałtyckich ma na celu stawić czoło dla globalnych zagrożeń. Przed rozmieszczeniem jednostki Batalionu przejdą intensywne szkolenie.

Ppłk Mark Wilson, dowódca 5. Batalionu Regimentu The Rifles powiedział:

Naszym celem jest uspokojenie rządu estońskiego i Estońskich Sił Zbrojnych naszym zaangażowaniem w obronę członka NATO.

Brytyjskie czołgi podstawowe Challenger 2. / Wikimedia Commons.

Brytyjskie czołgi podstawowe Challenger 2. / Wikimedia Commons.

Bojowy wóz piechoty FV510 Warrior, należący do Armii Brytyjskiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Bojowy wóz piechoty FV510 Warrior, należący do Armii Brytyjskiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Siły brytyjskie zostaną wzmocnione przez 200 żołnierzy z Francji i Danii, które obejmą czołgi i kompanię piechoty. Szef brytyjskiego MON, Michael Fallon stwierdził również:

Skupiamy się na tym, jak wzmocnić bezpieczeństwo w Europie, w tym na kooperację NATO i UE. Podczas gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, jesteśmy całkowicie oddani dla bezpieczeństwa europejskiego.

Sekretarz stanu ds. sił zbrojnych, Mike Penning dodaje:

Mężczyźni i kobiety 5. Batalionu odegrają bardzo ważną rolę w Estonii, przekazując swoje umiejętności i profesjonalizm zdobyte na Równinach Salisbury [chodzi o poligon Armii Brytyjskiej ? przyp. red.] dla sedna misji NATO, która pomoże naszym sojusznikom.

Źródło: army.mod.uk: 5 Rifles announce Estonia role in 2017

Czytaj także:

Pierwsze CV9035 dotarły do Estonii [ZDJĘCIA]

Lockheed Martin zmodernizuje brytyjskie czołgi Challenger 2?

GMLRS ?Alternative Warhead? dla US Army

Wzrost rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu krajów bałtyckich

Litwa, Łotwa i Estonia przygotują się na przyjęcie większych sił NATO

Poczuj się jak brytyjski żołnierz [360° WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.