Fot. SC UkrOboronProm.

BTR-4MW1 ? nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego [FOTO]

Podczas kijowskich targów Arms and Security 2017, państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm zaprezentował nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego, który jako kołowy, bojowy wóz piechoty otrzymał oznaczenie BTR-4MW1.

Podczas kijowskich targów Arms and Security 2017, które zaplanowano na 10-13 października, ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm zaprezentował nowy wariant transportera opancerzonego BTR-4, który został przystosowany do roli kołowego, bojowego wozu piechoty 8×8 o oznaczeniu BTR-4MW1.

Nowy wariant został opracowany przez Biuro Projektowe im. Aleksandra Morozowa (ChMDB) z Charkowa, na podstawie doświadczeń żołnierzy ukraińskich na froncie w Donbasie, gdzie szeroko używają transporterów z rodziny BTR-4. Wóz otrzymał dodatkowe opancerzenie od frontowej strony podwozia, osiągając poziom ochrony STANAG 4 i STANAG 5, a według zapowiedzi Ukraińców, rozwiązania technologiczne są zgodne z najnowszymi trendami w dziedzinie uzbrojenia w NATO.

W porównaniu z pierwowzorem, projektanci inaczej podeszli do kwestii dopancerzenia podwozia, dzięki czemu możliwe jest rozmieszczenie dodatkowej ochrony, w tym pancerza ceramicznego i reaktywnego. Tylny właz otrzymał specjalną rampę, która nie tylko ułatwia desant znajdujących się w środku żołnierzy, ale również sprawniejszy załadunek ładunków o dużych gabarytach, takich jak dodatkowa amunicja czy części zamienne.

Masa wozu oscyluje wokół 24-25 ton, czyli o 2-3 ton więcej niż w przypadku pierwotnej wersji BTR-4. Pojazd otrzymał silniki od niemieckiej spółki Deutz AG, na podstawie umowy z lutego ub. r. (czytaj więcej: Niemieckie silniki dla ukraińskich transporterów BTR-4 8×8), a także amerykańską skrzynię biegów Alisson, dzięki czemu prędkość maksymalna wynosi 110 km/h. Ponadto, BTR-4MW1 zachował możliwość pokonywania przeszkód wodnych z prędkością do 10 km/h.

Ołeksij Babicz, dyrektor Biura ChMDB, powiedział:

BTR-4MW1 to wóz, który zapewnia najwyższy poziom ochrony balistycznej wśród tej klasy pojazdów opancerzonych, a dzięki modułowemu podejściu do opancerzenia i dostępności do wielozadaniowych przedziałów, które mieszczą dodatkowe zbiorniki paliwa, pływaki lub dodatkowy pancerz, możemy teraz desantować żołnierzy w najkrótszym możliwym czasie. Ponadto, użycie modułów bojowych pozwala również na wymianę uzbrojenia wozu. W rzeczywistości, już teraz BTR-4MW1 może zostać dostosowany w krótkim czasie do wykonania dowolnych zadań, od patrolu i rozpoznania, po desantowanie żołnierzy piechoty. Jest to podejście stosowane w najlepszych jednostkach zmechanizowanych w NATO, jak i w już użytkowanych BTR-4.

Przypomnijmy, że rodzimy przemysł oferuje kilka bezzałogowych wież, takich jak BAU-23, GROM, Szturm BM-3, Szturm-M BM-3M czy najnowsza, Parus BM-7. W przypadku prezentowanego w Kijowie prototypu, zastosowano ostatni model wieży, dodatkowo chroniony lekkim pancerzem prętowym, chroniącym przed ostrzałem granatnika przeciwpancernego. Wieża jest uzbrojona w armatę automatyczną ZTN-1 kal. 30 mm, sprzężony karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wyrzutnie granatów kal. 30 mm oraz wyrzutnię pocisków przeciwpancernych (ppk) typu Barier-W. Standardowy zapas amunicji wynosi 360 szt. kal. 30 mm, 150 szt. do granatnika, 2.000 szt. kal. 7,62 mm oraz dwa lub cztery ppk.

Rodzina pojazdów BTR-4, oprócz transporterów piechoty, obejmuje także wóz zwiadowczy BRM-4K z radarem pola walki Kredo i przyrządami do obserwacji w każdych warunkach w dzień i w nocy, wóz dowodzenia BTR-4K, wóz dowódczo-sztabowy BTR-4KSz, wóz wsparcia ogniowego MOP-4K, wóz warsztatowy i ewakuacyjny BREM-4K z dźwigiem do 3 ton i wciągarką oraz wóz ewakuacyjno-medyczny BSEM-4K.

ZDJĘCIA:

Fot. SC UkrOboronProm.

Fot. SC UkrOboronProm.

Fot. SC UkrOboronProm.

Fot. SC UkrOboronProm.

Fot. SC UkrOboronProm.

Źródło:

ukroboronprom.com.ua: ???-4??1 ? ????????? ?????? ?? ?????????? ???? ?? ?????? ??? ? ???????? ??? „??????????????” ?? „????? ?? ???????-2017”

Czytaj także:

Fantom-2 ? ukraiński pojazd bezzałogowy z pociskami rakietowymi [FOTO]

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Kolejne Dozory-B dla ukraińskiej armii

Wij ? nowy moduł bojowy dla ukraińskich transporterów Dozor-B 4×4 [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.