MiG-29A, należący do Bułgarskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

Bułgaria wymieni flotę myśliwców do 2019 roku

Jak twierdzi agencja prasowa Novinite powołująca się na słowa Nikołaja Nenczewa, Ministra Obrony Narodowej Bułgarii, Siły Powietrzne planują zastąpienie starzejącej się floty myśliwców produkcji radzieckiej nowymi maszynami w ciągu trzech do trzech i pół roku. 


Jak twierdzi agencja prasowa Novinite powołująca się na słowa Nikołaja Nenczewa, Ministra Obrony Narodowej Bułgarii, Siły Powietrzne planują zastąpienie starzejącej się floty myśliwców produkcji radzieckiej nowymi maszynami w ciągu trzech do trzech i pół roku.  Rząd Bułgarii powołał komisję, której zadaniem jest zbadanie potencjalnych rozwiązań. Bułgarski MON, że specjalne oświadczenie tej komisji przewidziano na koniec marca br..

Nikołaj Nenczew stwierdził, że umowa w sprawie nabycia nowych maszyn zostanie najprawdopodobniej podpisana do końca tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi raportami, na dziś MON Bułgarii wyodrębniło trzy oferty. Te oferty zawierają takie maszyny jak F-16 Fighting Falcon ? które wycofano ze służby; myśliwce JAS-39 Gripen oraz Eurofighter Typhoon.

Obecnie trzon bułgarskiego lotnictwa stanowią wysłużone myśliwce MiG-29 w liczbie 15 sztuk (12 MiG-29A oraz 3 MiG-29UB). Źródło: Wikimedia Commons

Obecnie trzon bułgarskiego lotnictwa stanowią wysłużone myśliwce MiG-29 w liczbie 15 sztuk (12 MiG-29A oraz 3 MiG-29UB). Źródło: Wikimedia Commons

Poprzez zakup nowych maszyn Bułgaria planuje zmniejszenie zależności od sprzętu produkcji poradzieckiej i rosyjskiej. Już w 2004 roku, kiedy Bułgaria dołączyła do grona państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego, władze w Sofii głosiły potrzebę wymiany sześciu myśliwców MiG-21 poprzez zakup nowych maszyn do 2016 roku. Niestety w wyniku problemów finansowych Bułgaria zmuszona była do porzucenia tych planów.

Bułgaria planuje zwiększenie wydatków na obronność do 2% PKB (z obecnego poziomu 1,3% PKB), czyli do poziomu zalecanego przez NATO do 2024 roku. W ramach tej strategii, 20% wydatków zostanie ulokowanych w kierunku pozyskiwania nowego sprzętu.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.