C. Riess – Naziści schodzą do podziemia – recenzja

Mimo upływu już ponad 75 lat od wybuchu II wojny światowej historiografia dotycząca III Rzeszy wciąż wzbudza emocje i niejednokrotnie zaskakuje. Okazuje się bowiem, że już w 1943 r. wysocy urzędnicy nazistowscy zaczęli przygotowania do przysłowiowego planu ?B?, na wypadek klęski III Rzeszy. Rozczarowani Hitlerem główni architekci jego systemu ? Martin Bormann i Heinrich Himmler-stworzyli tajny program zejścia partii do ?podziemi?.

Pisze o tym Curt Riess w swojej pracy zatytułowanej ?Naziści schodzą do podziemia?. Dzięki Wydawnictwu Replika książka ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Mimo, iż praca Riessa została napisana pomiędzy kwietniem, a początkiem czerwca 1944 r., to jej treść okazuje się w wielu miejscach zaskakująco zbieżna z sytuacją jaka nastała po jej zakończeniu. Z drugiej jednak strony trzeba zaznaczyć, że ma w sobie opowieści z gatunku historii alternatywnej, ?co by było, gdyby?. Tekst książki pozostawiono takim, jakim opublikował go autor, gdyż wprowadzenie zmian byłoby niemożliwe bez zniszczenia spójności osadzonej w 1944 r.

Sam Riess nie podaje nam na tacy jednoznacznych rozwiązań i odpowiedzi. Już we wstępie autor stwierdza, że książka ma w całości prowokować do przemyśleń.  Dokąd odeszli naziści ? Jak wielu z nich trwa w uśpieniu ? Ile spośród tysięcy stowarzyszeń w dzisiejszych Niemczech posiada nazistowskie korzenie i podtrzymuje  nazistowskie symbole ? Kiedy Riess pisał tę książkę, przypuszczalnie w drugim kwartale 1944 r., miał mało przesłanek, by prawidłowo oszacować, jak kompletny będzie upadek Niemiec. Autor oczywiście nie miał wiedzy o zamachu 20 lipca, ale zapewne go nie zaskoczył. Książka ta stanowi wstęp do tego, jak Niemcy planowali III wojnę światową. Wyjawia nie tylko dopracowane w Trzeciej Rzeszy plany powojennego przetrwania w podziemiu, ale także jej wielkiego powrotu.  Autor spekulował, iż kilku najważniejszych nazistów ? Himmler, Goring i cała ?śmietanka? ? mogą zbiec do Ameryki Południowej i słusznie przewidział, że Hitler i Goebbels zabiją się.

Książka ta stanowi próbę opisu planów i przygotowań, które naziści czynią przed zejściem do podziemia w oczekiwaniu na III wojnę światową. Czytając książkę Riessa 70 lat później dostrzegamy w jak wielu aspektach miał rację. Naziści zajmowali wysokie stanowiska, rozpłynęli się w 1945 r. i pojawili na nowo w poczuciu daleko idącej bezkarności, aby zajmować kierownicze stanowiska w biznesie lub służbach innych państw.

Do pracy dołączone są fotografie, które doskonale dopełniają pracę. Duży plus dla redakcji za dodanie komentarzy dotyczących faktów podstawowych, co do których Riess się mylił. Stąd też, w odróżnieniu do edycji oryginalnej, w niniejszej znalazło się kilkadziesiąt przypisów. Celem wydawcy było rozjaśnienie zagadnień zapewne nieznanych czytelnikom, zarysowanie portretów postaci mało znanych, a czasem nieznanych w ogóle, które jednak zdaniem autora odegrały niebagatelną rolę przy zejściu nazistów do podziemia.

Praca godna polecenia wszystkim zainteresowanym historią III Rzeszy, a także wyznawcom teorii spiskowych krążącym wokół tej historii.

Curt Riess urodził się 21 czerwca 1902 r. w Wurzburgu. Uznawany za jednego z najlepszych znawców nazizmu. Studiował w Monachium, Paryżu i Heidelbergu. Podczas podróży do USA odkrył swoją  dziennikarską pasję. Jako autor żydowsko-niemieckiego pochodzenia w 1933 r. wyjechał z Niemiec, by w kolejnych latach pracować w nieustannym ruchu pomiędzy Paryżem, Londynem, Nowym Jorkiem a Hollywood. Od samego początku występował ostro przeciwko nazistom. Oprócz rozlicznych artykułów i książek tworzył także sztuki teatralne oraz powieści. Największą sławę przyniosły mu jednak książki, w których niezłomnie tropił tajną działalność wywiadów i ruchów podziemnych. W 1952 r. Riess osiadł w Szwajcarii, w Scheuren, gdzie zmarł 13 maja 1993 r.


 Autor: Curt Riess

Tytuł: Naziści schodzą do podziemia

 Wydawnictwo: Replika

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-7674-475-9

Liczba stron: 336

Format: 145×205 mm

>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Absolwent historii i politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowany geografią polityczną świata i aspektami działalności Unii Europejskiej. Jak sam podkreśla, jego konikiem jest historia III Rzeszy, a także kampanie wyborcze w USA.