Charytatywny mecz futbolu flagowego dla bohaterów [PATRONAT]

Miło nam poinformować, iż portal Nowa Strategia objął patronatem medialnym mecz charytatywny futbolu flagowego z którego dochód zostanie przekazany na rzecz pułkownika Bronisława Malca pseudonim ?Żegota?, żołnierza AK i WiN-u. W pierwszej edycji tego wyjątkowego wydarzenia do walki o wygraną staną ze sobą Tytani Lublin i 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy Wojska Polskiego. Mecz odbędzie się w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji 16 grudnia.

Życiorys i postawa Pana Pułkownika robią ogromne wrażenie i są godne najwyższego uznania. Urodzony 21.07.1922 r. w Nowinach niedaleko Tomaszowa Lubelskiego w czasie wojny należał do organizacji młodzieżowej ?Orlęta?, następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia ?Wolność i Niepodległość?. Za swoje poświęcenie został wielokrotnie odznaczony – Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem WiN-u oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu kampanii wrześniowej wstąpił do Związku Walki Zbrojne.

Pułkownik Bronisław Malec ps. ?Żegota?

Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, m.in. w ataku na pociąg przewożący Niemieckich żołnierzy, wysadzeniu mostu, rozbrojeniu posterunku granatowej policji czy też w likwidacji konfidentów gestapo oraz członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Po zakończeniu wojny, walczył dalej, tym razem z sowieckim okupantem. W skutek prowadzonej przez działalności jego pojmanie stało się jednym z priorytetów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. UB pojmało pana Pułkownika 03.08.1946 r . Skazany na 15 lat więzienia przeżył piekło zgotowane mu przez oprawców z UB którzy w trakcie przesłuchań a później w więzieniu min. razili go prądem, wbijali szpilki pod paznokcie, zrywali żywcem paznokcie z nóg. płk Malec został wypuszczony na wolność  3 sierpnia 1949 r. jednak w dalszym ciągu był represjonowany za walkę o wolną Polskę.

Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, Pan Pułkownik zmuszony jest do częstych wizyt w szpitalu, a koszty pomocy medycznej pochłaniają znaczną część budżetu domowego. Jak zaznaczają organizatorzy, celem naszej akcji jest ulżenie jego potrzebom a także okazanie szacunku i zamanifestowanie pamięci dla jego bohaterskich czynów. Pieniądze oraz dary pozyskane w trakcie meczu (organizatorzy proszą przede wszystkim o artykuły przydatne w prowadzeniu gospodarstwa domowego ? proszki, płyny, itp.) zostaną przeznaczone na poprawę sytuacji Pana Pułkownika, pozyskanie lekarstw oraz na wykonanie napraw i remontów w jego domu.

>>> PIENIĄDZE NA RZECZ PANA PUŁKOWNIKA MOŻNA WPŁACAĆ TUTAJ <<<<

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu i zbiórce na rzecz bohatera! Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia utworzonego na Facebooku.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.