Chiński, pływający transporter opancerzony ZBD-05. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Chińscy marines w obwodzie kaliningradzkim

Żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAMC) wraz z pływającymi transporterami opancerzonymi ZBD-05 dotarli do Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim, by wziąć udział w ćwiczeniach ?Morskij desant-2016? z Rosjanami.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 23 lipca br. do Bałtyjska przybył transport chińskiego wojska, które razem z piechotą morską z Rosji, Angoli, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Pakistanu i Wenezueli wezmą udział w międzynarodowym konkursie ?Morskij desant-2016? na poligonie Chmielewka. Na jego potrzeby, Rosjanie zbudowali tam m.in. nowe trasy z przeszkodami, z miejscami wyczekiwania i stanowiskami do prowadzenia ognia. ?Morskij desant-2016? to część Międzynarodowych Ćwiczeń Armii, które odbywają się rokrocznie w Rosji.

Chińska piechota morska, jako jedyna formacja z zagranicy, która będzie używać rodzimego sprzętu wojskowego, w tym wypadku pływających transporterów piechoty ZBD-05, podobnie jak w innych etapach Międzynarodowych Ćwiczeń Armii, odbywających się w kilku regionach Rosji. Wcześniej do obwodu moskiewskiego dotarły czołgi podstawowe Typ-96B (ZTZ96).

Korpus Piechoty Morskiej (PLAMC) cieszy się opinią formacji elitarnej w chińskich silach zbrojnych, ale niezbyt uniwersalnej, gdyż jego dwie brygady zawsze były szkolone do wykonania jednego zadania: desantu na Tajwan, uważany za zbuntowaną prowincję ChRL.

Pływający transporter piechoty ZBD-05 został opracowany na początku lat 2000 przez Korporację NORINCO (China North Industries Corporation) jako desantowa wersja lekkiego czołgu oznaczonego tak samo i wywodzą się z innego transportera, ZBD-2000. Głównymi zadaniami ZBD-05 jako lżejszego wariantu jest wspieranie desantu morskiego. Jest wyposażony w dwuosobową wieżę, wyposażoną w 30-mm działko, przeciwpancerne pociski kierowane HJ-73C oraz sprzężony karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Złożony z 3-osobowej załogi pojazd może transportować do 7-8 żołnierzy desantu. Szefem projektu transportera jest Chen Peng Fei. W zeszłym roku poinformowano, że trwają prace nad pojazdem ewakuacji medycznej, bazującym na konstrukcji ZBD-05 (czytaj więcej: Nowy wóz ewakuacji medycznej dla ChALW).

Czytaj także:

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Otyli Chińczycy? Armia zmienia kryteria wagowe dla żołnierzy

Manewry rosyjsko-chińskie na Morzu Japońskim

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Śródziemnym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.