Bombowce strategiczne Xian H-6K. / Źródło: PLAAF.

Chińskie bombowce zdolne do uderzeń strategicznych?

Ekspert od uzbrojenia lotniczego, Fu Qianshao, w wywiadzie dla chińskiej gazety China Daily powiedział, że bombowce Xian H-6K, będące na wyposażeniu Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) osiągnęły zdolność do precyzyjnych ataków na długich dystansach i w każdych warunkach atmosferycznych.

Oznaczałoby to, że bombowce strategiczne Państwa Środka osiągnęły zdolności, którymi do tej pory mogły się poszczycić tylko maszyny lotnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Rosji.

W wywiadzie dla China Daily, Fu Qianshao stwierdził, że:

Fakt, że nasze bombowce H-6K wykonały kilka ćwiczeń długodystansowych nad Pacyfikiem wskazuje, że flota powietrzna stała się zdolna do prowadzenia różnych operacji, takich jak precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu. W przeszłości, nasze bombowce mogły dostarczyć tylko bomby lotnicze i nie były w stanie przeprowadzić precyzyjnych ataków, ale H-6K, wraz z przyjęciem naszych najbardziej zaawansowanych technologii, są w stanie przenieść i wystrzelić rakiety powietrze-ziemia i pociski przeciw-okrętowe, co oznacza, że mogą zniszczyć kilka celów na ziemi i na morzu w ciągu jednej misji. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zdefiniowała swoje lotnictwo jako siły strategiczne i zobowiązała się do uzyskania zdolności ofensywnych do tego.

Pod koniec marca br. bombowce strategiczne Xian H-6K z 8. Dywizji Bombowej (Region wojskowy Guangzhou), które stacjonują w Leiyang i Qidong w południowych Chinach, przeprowadziły szereg ćwiczeń nad zachodnim Pacyfikiem, niszcząc wiele celów za pomocą precyzyjnych ataków rakietowych. Były to pierwsze tego typu manewry chińskiego lotnictwa dalekiego zasięgu.

Xian H-6K jest to najnowszy wariant bombowca z rodziny H-6 i prawdopodobnie pierwszy chiński samolot tej klasy, który można zakwalifikować jako strategiczny. Rodzina H-6 wywodzi się z sowieckiego bombowca z okresu zimnej wojny, Tu-16 (w kodzie NATO: Badger). Łącznie w służbie sił powietrznych (PLAAF) oraz lotnictwa marynarki wojennej (PLANAF) jest 180 egzemplarzy tych maszyn. O ile starsze warianty (A, B, C, D, E i F) są już przestarzałe, to nowsze (G, H, M i K) dają Chińczykom duże możliwości ataków za pomocą uzbrojenia rakietowego. Wariant K jest wyposażony we wzmocnione silniki prod. rosyjskiej Sołowiew D-30KP-2 o ciągu 152 kN, a co za tym idzie powiększone wloty powietrza, a także przeprojektowaną kabinę pilotów.

Uzbrojenie rakietowe bombowca H-6K o maksymalnej masie 12 ton, jest przenoszone na sześciu zewnętrznych pylonach podskrzydłowych. Samoloty mogą przenosić: taktyczne pociski przeciw-okrętowe YJ-62 (oznaczenie eksportowe: C-602) i YJ-82 (C-802) o zasięgu 120 km, pociski manewrujące CJ-10 i CJ-10A o zasięgu 1.500 i 2.000 km (a według innych źródeł: 2.200 i 2.500 km), pociski przeciw-okrętowe, ponaddźwiękowe YJ-12 oraz pociski antyradarowe YJ-91 (oznaczenie fabryczne: KR-1).

Czytaj także: YH-X chińskim bombowcem stealth nowej generacji?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.