Chińska fregata rakietowa CNS Yuncheng (571) typu 054A (w kodzie NATO: Jiangkai II). Fot. mil.ru

Chińskie okręty wojenne w obwodzie kaliningradzkim [FOTO+WIDEO]

W dniu 21 lipca br. do Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim zawinęły trzy chińskie okręty wojenne, które wezmą udział, wspólnie z rosyjską Flotą Bałtycką, w manewrach Joint Sea 2017.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej (MO FR), w piątek, 21 lipca br. do Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim zawinęły trzy chińskie okręty wojenne: niszczyciel rakietowy CNS Hefei (174) typu 052D Kunming (w kodzie NATO: Luyang III), fregata rakietowa CNS Yuncheng (571) typu 054A (w kodzie NATO: Jiangkai II) oraz okręt zaopatrzeniowy CNS Luomahu (964) (w kodzie NATO: Fuchi).

Okręty wezmą udział w manewrach Joint Sea 2017 (Morskoje Wzaimodiejstwie 2017), które zaplanowano na 22-28 lipca br., z fazą morską od 25 lipca br. razem z rosyjskimi jednostkami, m.in. korwetami rakietowymi RFS Stierieguszczij (530) i RFS Bojkij (532), projektu ? odpowiednio ? 2038.0 i 2038.1, które weszły do służby w latach 2007 i 2013.

Chińscy marines w obwodzie kaliningradzkim

Zakres ćwiczeń obejmie obronę przeciwlotniczą, przeciw-okrętową oraz przeciwdywersyjną z zaangażowaniem lotnictwa. Dowództwo Floty Bałtyckiej podkreśla, że ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są wymierzone w żadne państwo trzecie, a po ich zakończeniu, wszystkie zawiną do Sankt Petersburga.

Oficjalne wideo MO FR z wydarzenia dostępne jest TUTAJ.

Przypomnijmy, że o planowanych ćwiczeniach informował brytyjski dziennik Daily Mail, powołując się na chińskie media państwowe, w dniu 20 czerwca br. Okręty wyszły z bazy marynarki wojennej w zatoce Yalong na wyspie Hajnan w niedzielę, 18 czerwca br. (czytaj więcej: Joint Sea 2017: Rosyjsko-chińskie manewry na Bałtyku).

ZDJĘCIA:

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Fot. mil.ru

Źródła:

eng.mil.ru: Ships of the Chinese Navy arrived in Baltiysk to participate in joint exercise

rferl.org: Russia And China Hold Joint Naval Exercises In The Baltic

Czytaj także: 

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Śródziemnym

Manewry rosyjsko-chińskie na Morzu Japońskim

Rosyjskie atomowe okręty wojenne w drodze na Bałtyk [WIDEO]

Eksportowe korwety rakietowe Bujan dla Egiptu i Turkmenistanu?

Chiny otwierają bazę marynarki wojennej w Dżibuti

Chiny zwodowały swój największy niszczyciel rakietowy [WIDEO]

Chiny zwodowały drugi lotniskowiec [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.