CNS Liaoning (CV-16). fot. U.S. Naval Institute.

Chiny budują dwa lotniskowce?

Ministerstwo Obrony Tajwanu opublikowało raport, w którym wywiad wojskowy tego kraju twierdzi, że Chińska Republika Ludowa buduje dwa lotniskowce, mające wejść do służby w 2020 roku.

Eksperci wywiadu wojskowego wyspiarskiego kraju twierdzą, że nowe okręty będą mieć zbliżone rozmiary jak jedyny posiadany obecnie przez chińską marynarkę wojenną (PLAN) lotniskowiec CNS Liaoning (CV-16), będący bliźniaczą jednostką rosyjskiego RFS Admirał Kuzniecow. Zakupiony na Ukrainie w 1998 roku ex-Wariag ma 304,5 metra długości, 75 metrów szerokości (pokład w najszerszym miejscu ? przyp. red.), 8,97 metra zanurzenia oraz wyporność maksymalną wynoszącą 67.500 ton.

Według raportu nowe lotniskowce zostaną skonfigurowane jako okręty dowodzenia celem unifikacji siły i wzmocnienia możliwości bojowych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Warto przypomnieć, że w sierpniu br. kanadyjski magazyn o tematyce wojska i bezpieczeństwa obszaru azjatyckiego Kanwa Asian Defence Review twierdził, że Chińczycy budują drugą bazę marynarki wojennej, która ma być przystosowana do stacjonowania w niej lotniskowców. Będzie ona znajdować się w istniejącej już bazie atomowych okrętów podwodnych Yulin na wyspie Hajnan. Według zawartego w magazynie raportu, Chińczycy zakończyli już budowę 700 metrowego doku dla nowych okrętów. Według Pentagonu obecnie stacjonuje tam od czterech do pięciu strategicznych okrętów podwodnych typu 094 (w kodzie NATO: Jin), uzbrojonych w 12 rakiet balistycznych JL-2 (w kodzie NATO: CSS-NX-14) o zasięgu ocenianym na 7.400-8.000 km.

Czytaj też:

Chińskie gry morskie niebezpieczne dla Azji?

Atomowy lotniskowiec dla marynarki wojennej Indii?

Położono stępkę pod USS John F. Kennedy

Napęd nuklearny dla rosyjskiego lotniskowca?

Rosjanie pracują nad superlotniskowcem

 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.