Wyrzutnia M1075 systemu antybalistycznego THAAD, zamontowana na ciężarówce M983 Oshkosh HEMTT. / Wikimedia Commons.

Chiny i Rosja zgodnie przeciwko systemowi THAAD w Korei Płd.

Jak poinformowała chińska państwowa agencja prasowa Xinhua, rządy w Pekinie i Moskwie zgodziły się na podjęcie ?środków zaradczych? w odpowiedzi na planowane rozmieszczenie w Korei Południowej amerykańskiej baterii zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD, w związku z północnokoreańskim zagrożeniem rakietowym.

W czwartek, 12 stycznia br. chińska państwowa agencja prasowa Xinhua poinformowała, że podczas 6. chińsko-rosyjskich konsultacji na temat bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej, reprezentowanych przez asystenta ministra spraw zagranicznych ChRL, Kong Xuanyou i wiceministra spraw zagranicznych FR Igora Morgułowa, oba kraje doszły do porozumienia, że należy podjąć środki zaradcze w odpowiedzi na planowane rozmieszczenie w Korei Południowej amerykańskiej baterii zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD.

Według obu dyplomatów, środki te miałyby na celu ochronę żywotnych interesów Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej oraz zachować równowagę strategiczną w regionie. Wyrażono zaniepokojenie i sprzeciw wobec planów Waszyngtonu i Seulu.

Podkreślono, że Stany Zjednoczone powinny rozwiać swoje obawy związane z bezpieczeństwem na Półwyspie Koreańskim i zatrzymać rozmieszczanie baterii obrony antybalistycznej w Korei Płd. Dyplomaci stwierdzili, że sytuacja na Półwyspie, jak w całym regionie Azji Północno-Wschodniej jest skomplikowana i trudna oraz wezwali wszystkie strony do powściągliwości w celu uniknięcia działań, które mogłyby nasilić napięcia.

Chiny i Rosja potwierdzili także swoje pozytywne stanowisko dotyczące denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, zachowania pokoju i stabilności oraz poszukiwania rozwiązań na drodze dialogu i konsultacji. Zapowiedziano także obustronne wzmocnienie komunikacji i koordynacji działań w tym regionie. Stanowisko, przedstawione przez asystenta szefa MSZ, potwierdził tego samego dnia rzecznik resortu, Lu Kang.

Przypomnijmy, że rozmowy USA i Korei Płd. nt. rozmieszczenia baterii systemu THAAD nastąpiły w dzień po czwartej północnokoreańskiej próbie z bronią nuklearną w dniu 6 stycznia br. (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową oraz: System THAAD dla Korei Płd.?). Wspólna decyzja władz w Waszyngtonie i Seulu nastąpiła w dniu 7 lipca br. (czytaj więcej: USA rozmieści systemy THAAD w Korei Płd.), a tydzień później zdecydowano o przyszłej lokalizacji baterii (czytaj więcej: Wybrano lokalizację dla baterii THAAD w Korei Płd.). Pod koniec września ub. r. Daniel Russel, asystent sekretarza stanu do spraw Azji Wschodniej powiedział, że Stany Zjednoczone planują jak najszybsze rozmieszczenie baterii (czytaj więcej: USA: System antybalistyczny THAAD trafi do Korei Płd. ?tak szybko, jak to możliwe?).

System antybalistyczny THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) jest ostatnim elementem amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej BMD (Ballistic Missile Defense; zwanego potocznie tarczą antyrakietową), który ma za zadanie przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych przeciwnika w najniższej części egzosfery ? na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu (Terminal Phase Defense). System został zaprojektowany do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego (SRBM), średniego (MRBM) zasięgu i jedynie w ograniczonym zakresie służyć może przeciwko pociskom międzykontynentalnym (ICBM). Wstępne rozmieszczenie systemu dla US Army nastąpiło w maju 2008 roku w Teksasie. Następnie, kolejne baterie trafiły na Hawaje (2009), wyspy Guam (2013) i Wake (2015), a radar systemu, AN/TPY-2, został rozmieszczony na pustyni Negew w Izraelu (jest jedyną obcą instalacją wojskową w tym kraju ? przyp. red.) oraz w tureckiej bazie lotniczej Kürecik.

THAAD. /Fot. Business Insider via Lockheed Martin

THAAD. /Fot. Business Insider via Lockheed Martin

Źródła:

news.xinhuanet.com: China, Russia agree to further respond to THAAD deployment

news.xinhuanet.com: Opposition to THAAD deployment „understandable”: Chinese FM

Czytaj także:

Incydent z udziałem południowokoreańskiego samolotu ZOP

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami i Koreą Północną

Jak działają radary obrony balistycznej i przeciwlotniczej? [WIDEO]

Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.

Korea Południowa zwiększy budżet obronny

Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.