AT200. / fot. Zhang Zhihao/China Daily.

Chiny: Oblot pierwszego na świecie transportowego drona AT200 [WIDEO]

Jak poinformował dziennik China Daily, w dniu 26 października br. w prowincji Shaanxi dokonano oblotu pierwszego na świecie transportowego, bezzałogowego aparatu latającego (UAV) o nazwie AT200.

Prowincja Shaanxi, Chiny. / Wikimedia Commons.

Jak poinformował największy chiński dziennik, China Daily, w dniu 26 października br. w okręgu Pucheng w prowincji Shaanxi dokonano oblotu pierwszego na świecie transportowego, bezzałogowego aparatu latającego (unmanned aerial vehicle; UAV) o nazwie AT200, który został opracowany w kooperacji Instytutu Inżynierii Termofizycznej Chińskiej Akademii Nauk oraz innych instytutów naukowo-badawczych. Dziewiczy lot pierwszego egzemplarza o numerze bocznym B-10HE nowego typu bezzałogowca z lotniska Neifu trwał 26 minut.

AT200 ma 11,84 metra długości, 4,04 metra wysokości, a maksymalna masa startowa wynosi 3,4 tony. Dron posiada przestrzeń ładunkową o pojemności 10 metrów sześciennych dla 1,5 tony transportu. Zgodnie z oświadczeniem zespołu badawczego, AT200 wyposażono w zaawansowane systemy sterowania, dzięki którym pilotowanie jest dużo łatwiejsze, a brak załogi na pokładzie maszyny redukuje koszty transportowe.

Kluczowy przełom technologiczny został osiągnięty podczas projektowania i produkcji drona, dzięki czemu ten osiąga prędkość maksymalną 313 km/h przy ośmiogodzinnym locie. Zasięg wynosi 2.183 km, a pułap maksymalny 6.098 metrów. AT200 jest również zdolny do startu i lądowania w trudnych warunkach terenowych, np. górskich czy wyspiarskich, do czego wystarcza mu jedynie 200 metrów drogi rozbiegu i dobiegu. Zespół badawczy Instytutu Inżynierii Termofizycznej pracuje teraz nad szybkim wdrożeniem technologii AT200 do użytku.

WIDEO:

Jednak wbrew twierdzeniom Chińczyków o całkowicie rodzimej technologii, warto zauważyć, że dron powstał w oparciu o nowozelandzki, lekki samolot transportowy PAC P-750 XSTOL, opracowany przez przedsiębiorstwo Pacific Aerospace Ltd. (PAL) z siedzibą w Hamilton na Wyspie Północnej. Podobieństwa obu maszyn widać na poniższym zdjęciu.

PAC P-750 XSTOL. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródła:

chinadaily.com.cn: Large unmanned aircraft with ton-level capacity debuts

airrecognition.com: China’s largest cargo drone goes airborne

Czytaj także:

Uderzeniowy dron od Xcalibur Aerospace Ltd. z bronią laserową

USAF poszukują systemów broni laserowej i mikrofalowej przeciwko dronom

Chiński uderzeniowy dron CH-5 zakończył próby w locie

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Chiny opracowały bezzałogowe ciężarówki dla wojska

Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO]

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

Chińczycy zaprezentowali największą łódź latającą na świecie [WIDEO]

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.