J-20. / fot. PLAAF.

Chiny ogłosiły gotowość operacyjną swoich myśliwców 5. generacji

W dniu 8 lutego br. rzecznik prasowy Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) ogłosił, że myśliwce 5. generacji Chengdu J-20 Black Eagle osiągnęły status gotowości operacyjnej, dzięki czemu Chiny stały się trzecim, po USA i Izraelu państwem, które oficjalnie posiada na wyposażeniu samoloty następnej generacji, zdolne do działań bojowych.

W czwartek, 8 lutego br. Shen Jinke, rzecznik prasowy Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) ogłosił wstępną gotowość operacyjną (IOC) dla myśliwców wielozadaniowych 5. generacji Chengdu J-20 Black Eagle. Informacja do publicznej wiadomości trafiła dzień później za pośrednictwem portalu Weibo:

Po tym, jak Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej otrzymały J-20, szkolenie symulacji walki zostało przeprowadzone stopniowo, a utalentowani piloci stale się rozwijają. ? czytamy w oświadczeniu rzecznika.

Song Zongping, ekspert wojskowy i komentator telewizyjny powiedział dla dziennika Global Times, że proces przyswajania i dostosowywania nowo przyjętego na uzbrojenie sprzętu wojskowego trwa 1-2 lata:

Po tym procesie, w nowe samoloty zostają formalnie uzbrojone jednostki frontowe, co oznacza, że będą używane w prawdziwej walce, a J-20 będzie walczył z przeciwnikami w przyszłości, którzy odważą się sprowokować Chiny w powietrzu.

Według niego, J-20 wprowadzają nową jakość w PLAAF dla działań w rejonie Azji i Pacyfiku, łamiąc amerykański monopol na samoloty 5. generacji. Warto zauważyć, że drugim po Stanach Zjednoczonych (a dokładnie eskadrach myśliwsko-szturmowych USMC dla F-35B i myśliwskich USAF dla F-22A i F-35A) państwem, które ogłosiło gotowość operacyjną jest Izrael w dniu 6 grudnia ub. r., który wprowadza do linii myśliwce F-35I (czytaj więcej: Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir). W ostatnim czasie maszyny nowej generacji zostały odebrane przez japońskie Siły Powietrzne Samoobrony (JASDF) i Marynarkę Wojenną Włoch, ale do gotowości operacyjnej jeszcze im daleko (czytaj więcej: Japonia: Pierwszy myśliwiec 5. generacji F-35A trafił do jednostki liniowej JASDF [WIDEO] oraz: Marynarka Wojenna Włoch odebrała pierwszy myśliwiec 5. generacji F-35B [WIDEO]).

Deklaracja PLAAF ma miejsce w niecały miesiąc po informacjach (z dnia 12 stycznia br.), że J-20 wzięły udział w swoich pierwszych manewrach wojskowych (czytaj więcej: Chińskie myśliwce 5. generacji wzięły udział w pierwszych manewrach wojskowych), co z perspektywy czasu należy oceniać jako ostateczny sprawdzian dla wspomnianej gotowości operacyjnej.

Przypomnijmy, że w dniu 10 marca ub. r. Kanał 7 chińskiej telewizji państwowej CCTV poinformował, że J-20 wszedł (jak się potem okazało jeszcze nieoficjalnie) do służby (czytaj więcej: Chińskie media: Myśliwiec 5. generacji J-20 wszedł do służby). Z kolei w dniu 30 lipca ub. r. trzy maszyny wzięły udział w wielkiej paradzie wojskowej z udziałem Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga, która odbyła się na poligonie Zhurihe w Mongolii Wewnętrznej (czytaj więcej: Pokaz siły z okazji 90-lecia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej [WIDEO]). Oficjalne wejście do służby nastąpiło w dniu 28 września ub. r., zgodnie z informacją Wu Qian, rzecznika prasowego chińskiego Ministerstwa Obrony.

Chińczycy pracują również nad drugim modelem samolotu 5. generacji, Shenyang J-31 Gyrfalcon, którego drugi prototyp, oznaczony jako FC-31 V2, został oblatany w dniu 23 grudnia 2016 roku (czytaj więcej: Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]).

Trzy J-20, wraz z dwoma myśliwcami J-16 (które weszły do służby w 2013 roku) oraz pilotami i obsługą naziemną. / fot. PLAAF.

Źródło:

deagel.com: China Declares J-20 Stealth Aircraft Ready for Combat

Czytaj także:

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

Pierwsza eskadra J-20 w przyszłym roku?

H-6N: chiński nosiciel rakiety balistycznej DF-21D ujawniony

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Rosja: Oblot myśliwca 5. generacji Su-57 z nowym silnikiem Fazy II [WIDEO]

Airbus uchylił rąbka tajemnicy na temat myśliwca 5. generacji

Opóźnienia programu japońskiego myśliwca 5. generacji F-3

Indie: Siły Powietrzne chcą zakończenia współpracy z Rosją nad myśliwcem 5. generacji

TF-X: brytyjsko-turecka umowa ws. myśliwca 5. generacji

Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.