Fot. Defense Blog.

Chiny opracowały bezzałogowe ciężarówki dla wojska

Jak poinformował portal Defence Blog, Chiny zbudowały i przetestowały prototyp samochodu ciężarowego, wykorzystującego technologię bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV).

W sobotę, 15 lipca br. portal Defence Blog poinformował, że Chiny zbudowały i przetestowały prototyp samochodu ciężarowego, wykorzystującego technologię bezzałogowych pojazdów naziemnych (unmanned ground vehicle; UGV). Technologia, według Chińczyków, może zostać zaimplementowana do każdego pojazdu Wojsk Lądowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAGF) z opcjonalną możliwością sterowania przez człowieka.

W ramach testów praktycznych technologii, wykorzystano taktyczny samochód ciężarowy o wysokiej mobilności Shaanxi SX2306, opracowany przez Shaanxi Heavy Duty Automobile Co.,Ltd. z Xi?an (w prowincji Shaanxi).

Nowa technologia jest w stanie nadzorować autonomiczną nawigację bezzałogowej ciężarówki wojskowej. Samochód bezzałogowy z kamerami i innymi czujnikami może wykonywać podstawowe manewry (skręcanie, zawracanie, poruszanie się slalomem itd.), zatrzymywanie się przed różnymi przeszkodami terenowymi i przemieszczanie się w zorganizowanej kolumnie pojazdów. Ciężarówka może również rozpoznawać ludzi na drodze i wykonywać ostre skręty, w celi uniknięcia wypadku. Eksperci wojskowi uważają, że użytkowanie bezzałogowych ciężarówek sprawi, że dystrybucja dostaw stanie się bezpieczniejsza i bardziej efektywna, zapewniając elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się zagrożeń.

Nie tylko Chiny?

Podobna technologia została zaprezentowana we wrześniu 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. Program o nazwie TerraMax UGV, realizuje korporacja Oshkosh we współpracy z Korpusem Piechoty Morskiej (USMC). Z kolei pod koniec stycznia 2014 roku koncern zbrojeniowy Lockheed Martin przy współpracy z Centrum Badawczym Wozów Bojowych TARDEC na poligonie US Army Ford Hood w Teksasie przeprowadził próby z systemem AMAS (Autonomous Mobility Appliqué System), w ramach kontraktu podpisanego dwa lata wcześniej. Samochody ciężarowe zostały wyposażone w oprogramowanie AMAS CAD oraz szereg czujników, dzięki którym skutecznie omijały przeszkody w drodze do wyznaczonego celu.

AMAS:

Źródło:

defence-blog.com: China develops unmanned robot supply trucks

Czytaj także:

Chiński uderzeniowy dron CH-5 zakończył próby w locie

Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO]

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

Chińczycy chcą 42 tysięcy bezzałogowców dla armii

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.