Fot. news.sina.com.cn.

Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO]

Chińska korporacja CETC, związana z branżą obronną, elektroniczną, telekomunikacyjną i informacyjną, poinformowała w dniu 10 czerwca br. o udanej demonstracji roju 119 mini-dronów w czasie ich zgodnego współdziałania w locie.

Chińska korporacja CETC (China Electronics Technology Group Corporation), związana z branżą obronną, elektroniczną, telekomunikacyjną i informacyjną, poinformowała w dniu 10 czerwca br. o udanej demonstracji roju 119 mini-dronów w czasie ich zgodnego współdziałania w locie. Test został wykonany w maju br. Miniaturowe statki powietrzne (stałopłaty) zostały wystrzelone z katapult na ziemi. Była to druga demonstracja chińskich mini-dronów tego typu, poprzednia, ujawniona w listopadzie ub. r. obejmowała współdziałanie 67 mini-dronów.

Zdaniem przedstawicieli korporacji CETC, roje dronów są uważane w Chinach za rdzeń sztucznej inteligencji systemów bezzałogowych oraz przyszłość inteligentnych systemów bezzałogowych. Zhao Yanjie, inżynier CETC, powiedział, że odkąd bezzałogowce zostały wynalezione w 1917 roku, inteligentne roje dronów stały się niszczycielską siłą zmieniającą reguły gry. Chiny są obecnie największym producentem dronów na świecie.

WIDEO z maja 2017 roku:

WIDEO z listopada 2016 roku:

Warto zauważyć, że nie tylko Państwo Środka inwestuje w badania na tego typu rozwiązaniami technologicznymi. W dniu 9 stycznia br. Departament Obrony USA opublikował nagranie wideo z udanej demonstracji działania roju 103 mini-dronów Perdix, która miała miejsce w dniu 26 października ub. r. nad poligonem NAWS China Lake na pustyni Majave w Kalifornii. Bezzałogowce zostały wypuszczone w powietrzu z zasobników podwieszonych pod trzema myśliwcami wielozadaniowymi F/A-18F Super Hornet (czytaj więcej: USA: Udana demonstracja roju mini-dronów Perdix [WIDEO]). US Navy rozwija także inny program roi mikro-dronów o nazwie LOCUST (Low-Cost Unmanned Aerial Vehicle Swarming Technology), który ujawniono w ub. r.

Źródła:

airrecognition.com: CETC successfully launches record-breaking drone swarm

news.sina.com.cn: ????119????????????????????

Czytaj także:

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Chińczycy chcą 42 tysięcy bezzałogowców dla armii

DARPA zakończyła testy w locie modelu eksperymentalnego drona VTOL X-Plane [WIDEO]

Udane próby autonomicznych łodzi patrolowych typu Swarmboats [WIDEO]

TERN: Prace nad dronem dla mniejszych okrętów US Navy przyspieszają [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.