Chris Chant „Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia” ? recenzja

Opancerzone wozy bojowe, a więc pierwsze ?rombowe? czołgi i kołowe samochody pancerne wyjechały na pola bitew prawie równo 100 lat temu. Od tamtej pory wyewoluowały ze słabo opancerzonych, powolnych i prymitywnych wozów do potężnych, szybkich i wszechstronnych machin wojennych. Ich rozwój nadal trwa, pomimo sceptycznych głosów wskazujących na lotnictwo jako przyszłość wojen XXI wieku. Książka Chrisa Chanta zabiera czytelnika w bogato ilustrowany świat setek modeli wozów bojowych od okresu I wojny światowej po początki obecnego stulecia. Jest to świat pojazdów wagi naprawdę ciężkiej.

?Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia? to trzecia encyklopedia Oficyny Wydawniczej Alma ? Press, którą mam przyjemność recenzować i muszę przyznać, że „im dalej w las?, tym robi się ciekawiej. To również kolejna publikacja, którą objęliśmy patronatem medialnym (czytaj więcej: ?Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia? pod naszym patronatem). W porównaniu z książkami: ?Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia? Davida Rossa i ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? Thomasa Newdicka, nie da się nie zauważyć jakościowego skoku, pomimo, iż tamte dwie pozycje cenię nader wysoko.

Tak jak inne encyklopedie, również i w tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem solidnym, w twardej okładce i na lakierowanym papierze, jednakże oprócz samych modeli opisywanych machin wojennych, autor ukazuje nam solidną dawkę historii rozwoju i użycia broni pancernej, jej ewolucji z kawalerii, jak również i stopniowego wypierania siły pociągowej koni w zakresie logistyki, taktyki działań wojsk pancernych i zmechanizowanych (w tym niemieckiego Blitzkriegu), rozwoju armat czołgowych i amunicji oraz pancerzy, a także systemów kierowania ogniem. Samą liczbę opisywanych modeli ciężko jest policzyć (oryginalny podtytuł anglojęzyczny mówi o ponad 250 czołgach i wozach bojowych), a części z nich autor poświęcił więcej miejsca, z tym że ich dobór wydaje się czysto subiektywny (przykładem jest stosunkowo mało miejsca dla T-34, a bardzo dużo dla kilku modeli anglosaskich).

Niemniej miejsce poświęcone dla każdego modelu dobrze pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o nich, takich jak historia powstania, specyfikacja techniczna (w tym uzbrojenie, opancerzenie, masa, załoga, wymiary, napęd i osiągi) oraz warianty i podtypy produkcyjne. Wszystko to jest ozdobione setkami (jeśli nie tysiącami) zdjęć, ilustracji, rysunków i mapek, co jest cechą rozpoznawczą ilustrowanych encyklopedii z serii ?Panorama techniki wojskowej?. Praktycznie każde wolne miejsce na ponad 250 stronach jest wypełnione tekstem lub ilustracjami. Trzeba także nadmienić, że książka jest wypełniona tylko modelami seryjnymi, więc nie znajdziemy tu niestety ciekawych konceptów czy prototypów z okresu II wojny światowej.

Nie oznacza to jednak, że publikacja Chrisa Chanta ma mało do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Choć nie sposób wymienić poszczególnych modeli, nie brakuje tu najsłynniejszych konstrukcji, takich jak czołgów Mark V, M4 Sherman, PzKpfw VI Tiger, Leopard 2, Merkawa czy T-90. Jednak wbrew pozorom książka opisuje ich mniej, niż innych typów pojazdów! Oprócz czołgów lekkich, średnich, ciężkich, szybkich, piechoty czy podstawowych, mamy do czynienia z bojowymi wozami piechoty, kołowymi transporterami piechoty, samochodami pancernymi, niszczycielami czołgów, działami pancernymi, wozami zabezpieczenia technicznego, trałami przeciwminowymi, pojazdami faszynowymi, ewakuacyjnymi i dowódczymi, transporterami amunicyjnymi czy wozami rozpoznawczymi… Polecam zapoznać się z fragmentami książki, dostępnymi tutaj: Fragment 1 oraz Fragment 2.

Minusem książki jest brak tytułów rozdziałów na poszczególnych kartach (co ?ratuje? tylko spis treści w tym wypadku; dostępny jest tutaj: Spis treści), niemniej to bodaj jedyna wada tej publikacji i innych mankamentów nie dopatrzyłem się. Multum opisywanych modeli i oprawa graficzna, połączona z dobrą szczegółowością rekompensuje to zupełnie w całości.

Niniejszą encyklopedię mogę polecić oczywiście wszystkim zapaleńcom broni pancernej, jak i tym, którzy chcą dopiero poznać ewolucję tych niezwykłych wozów bojowych. Na pewno nie można przejść obojętnie obok tej pozycji z uwagi na jej wyjątkową oprawę graficzną i potężny zastrzyk informacji, jakie zaserwował nam autor.

CHRIS CHANT (ur. 1945), a właściwie Christopher Chant, jest autorem ponad 90 i współautorem ponad 40 książek o lotnictwie i współczesnej technice wojskowej. Więcej o autorze tutaj: Christopher Chant. Aviation and military history


czolgi-swiata-ilustrowana-encyklopediaAutor: Chris Chant

Tytuł: Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia / Tanks: Over 250 of the World’s Tanks and Armoured Fighting Vehicles

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-636-9

Liczba stron: 256

Format: 21 x 30 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.