Fot. 3fo.wp.mil.pl

Ćwiczenia torpedowe ORP ?Gen. T. Kościuszko? [FOTO]

W dniu 28 lutego br. załoga fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko (273) przeprowadziła trening załadunku i przygotowania do użycia lekkich zaawansowanych torped ZOP trzeciej generacji typu MU90/IMPACT.

Jak poinformowała 3. Flotylla Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego (3. FO), we wtorek, 28 lutego br. załoga fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko (273) przeprowadziła trening załadunku i przygotowania do użycia lekkich zaawansowanych torped zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) trzeciej generacji typu MU90/IMPACT.

W treningu, który odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni uczestniczyła załoga okrętu oraz grupa torpedowa Składu Gdynia z 1. Regionalnej Bazy Logistycznej (1. RBLog). W ramach pierwszej fazy treningu specjaliści z 1 RBLog doskonalili umiejętności załadunku torpedy na burtę okrętu. Załadunek torpedy do wyrzutni, to już kolejny przećwiczony element, za który odpowiada załoga okrętu. Głównym celem tego typu szkolenia jest praktyczne doskonalenie umiejętności załadunku i przygotowania torped. Sprawne przeprowadzenie takiej operacji ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania okrętu do wyjścia na morze i walki podczas faktycznych działań.

Torpeda zwalczania okrętów podwodnych MU90/IMPACT zbudowana została w oparciu o technologię modułową, pozwalającą na łatwą modernizację. Jej długość to 2,85 metra, masa 304 kg, a kaliber 324 mm. Wyposażona jest w wysokoobrotowy silnik elektryczny o niskim poziomie hałasu. Torpeda może się poruszać z prędkością do 50 węzłów (ponad 90 km/h). Jej zasięg waha się od 10 do 25 km, w zależności od prędkości. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji jest ona przystosowana do zwalczania celów na głębokości do 1.000 metrów. Torpeda jest przeznaczona głównie do zwalczania okrętów podwodnych, ale może być także wykorzystywana do rażenia jednostek nawodnych, a także unicestwiania torped przeciwnika.

Torpeda została zaprojektowana przez włosko-francuskie konsorcjum EuroTorp jako lżejsza, specjalna wersja MU90 Hard Kill dla marynarek wojennych Francji, Włoch, Niemiec, Danii, Australia i Polski oraz jako konkurencja dla amerykańskiej Mark 54 Lightweight Hybrid Torpedo (LHT). Cena jednostka torpedy MU90/IMPACT wynosiła w 2012 roku 1,6 mln EUR. W Marynarce Wojennej RP, oprócz obu fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, ORP Gen. T. Kościuszko (273) oraz ORP Gen. K. Pułaski (272), torpedy tego typu są używane przez śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ (w kodzie NATO: Haze) oraz śmigłowce pokładowe SH-2G Super Seasprite.

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Fot. 3fo.wp.mil.pl

Źródło:

3fo.wp.mil.pl: Trening załadunku uzbrojenia torpedowego

Czytaj także:

Arktyczne wyzwanie ORP ?Gen. T. Kościuszko?

Okręty ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Kaszub powróciły do kraju

ORP ?Gen. T. Kościuszko? zlokalizowała łódź z uchodźcami na Morzu Egejskim

ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morzu Czarnym [ZDJĘCIA]

Polscy marynarze oddadzą krew poszkodowanym w katastrofie kolejowej we Włoszech

Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.