Czarnogóra w NATO?

Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o zaproszeniu Czarnogóry do rozmów na temat przystąpienia tego kraju do Paktu. Zaproszenie stanowi pierwszą ekspansję NATO od sześciu lat, co może wywołać napięcia z Rosją.

Ministrowie spraw zagranicznych 28 państw członkowskich NATO, którzy rozpoczęli dwudniowe spotkanie w Brukseli, we wtorek 1 grudnia br. jednomyślnie podjęli decyzje o wystosowaniu zaproszenia do Czarnogóry do rozmów na temat członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Decyzja ministrów o zaproszeniu Czarnogóry do rozmów została określona przez obecnego sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, mianem historycznej decyzji.

Państwa członkowskie NATO i Czatnogóra.

Państwa członkowskie NATO (na zielono) i Czarnogóra (na czerwono). / Wikimedia Commons.

Prawdopodobnie, droga Czarnogóry ? po tym, jak 17 lat temu była celem bombardowań NATO, gdy jako część Jugosławii angażowała się w konflikt w Kosowie ? do NATO potrwa jeszcze od roku do 18 miesięcy.

?Czarnogóra przeszła długą drogę na swojej ścieżce, aby dołączyć do rodziny euroatlantyckiej?, powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. ?Rozszerzenie zaproszenia do Czarnogóry do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych będzie historyczną decyzją. To byłby sygnał naszego zaangażowania na Bałkanach Zachodnich?.

Jens Stolenberg nie potwierdził co prawda zaproszenia wystosowanego do Czarnogóry, mówiąc, że to sprawa dla ministrów spraw zagranicznych, ale źródła dyplomatyczne w Brukseli twierdzą, że decyzja została podjęta.

Słowenia, Chorwacja i Albania są już pełnoprawnymi członkami NATO, ale Moskwa wielokrotnie wyrażała swój sprzeciw wobec dalszego rozszerzenia sojuszu wśród państw byłych członków bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny. We wrześniu br., minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie dla jednej z bośniackich gazet, iż:

„W odniesieniu do ekspansji NATO, widzę to jako błąd, a nawet prowokację w pewien sposób”. To jest (…) nieodpowiedzialna polityka, która podważa determinację, aby zbudować system równości i wspólnego bezpieczeństwa w Europie, równego dla wszystkich, niezależnie od tego, czy dany kraj jest członkiem tego lub tamtego bloku,”

NATO to polityczno- militarny sojusz USA, Kanady oraz 26 krajów Europy / Źródło: Wikimedia Commons

NATO to polityczno-militarny sojusz USA, Kanady oraz 26 krajów Europy. / Wikimedia Commons.

Zapytany o prawdopodobną rosyjską reakcję na środowe ogłoszenie, ambasador USA przy NATO, Douglas Lute powiedział, że ogłoszenie nie jest przeznaczone dla Rosji i nie jest o Rosji. Lute powiedział, że Traktat Waszyngtoński, który doprowadził do powstania NATO, wymaga by Sojusz Północnoatlantycki, pozostał otwarty na nowych członków, jeśli wyrażą oni chęć przystąpienia oraz spełnią wszystkie kryteria, jakie stawiane są kandydatom w tym dotyczące przemian demokratycznych i zdolności do wnoszenia wkładu w sojusz. Akcesja do NATO wymaga także jednomyślności wszystkich członków Sojuszu.

W tym samym czasie, ministrowie spraw zagranicznych złożą również oświadczenie o kontynuacji polityki otwartych drzwi Sojuszu wobec kolejnych trzech państw stojących w kolejce, czyli Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Gruzji. Według natowskiej dyplomacji to oświadczenie jest źródłem znacznych rozbieżności w Sojuszu, większych niż miało to miejsce przy dyskusjach o członkostwie Czarnogóry.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.