Fot. nato.int.

Czarnogóra została 29. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego

W dniu 5 czerwca br. Czarnogóra została 29. członkiem NATO, gdy przedstawiciele tego małego górzystego państwa złożyli podpisy pod Traktatem Północnoatlantyckim w siedzibie amerykańskiego Departamentu Stanu w Waszyngtonie.

W poniedziałek, 5 czerwca br. w siedzibie Departamentu Stanu USA miała miejsce uroczystość przyjęcia do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego Czarnogóry jako 29. jego członka. Podpisy pod Traktatem Północnoatlantyckim (North Atlantic Treaty), zwanego traktatem waszyngtońskim, którego zaakceptowanie jest niezbędne do wejścia w struktury najsilniejszego sojuszu wojskowego na świecie, złożyli premier Czarnogóry, Duško Marković oraz minister ds. zagranicznych i integracji europejskiej, Srđan Darmanović. Podpisany dokument został złożony na ręce amerykańskiego podsekretarza stanu ds. politycznych, Thomasa A. Shannona.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg podkreślił, że przystąpienie Czarnogóry do Sojuszu przyczynia się do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i wysyła silny sygnał, że drzwi NATO pozostają otwarte:

Dziś Czarnogóra przyłącza się do NATO wraz z krzesłem przy stole decyzyjnym jako równy członek, z równym głosem w sferze kształtowania naszego Sojuszu oraz zagwarantowaną niezależnością.

Jens Stoltenberg zauważył, że NATO będzie czerpało korzyści z członkostwa Czarnogóry ze względu na jej intuicję do Bałkanów Zachodnich oraz profesjonalizmu, odwagi i poświęcenia jej mężczyzn i kobiet w mundurach. Podkreślił, że zbiorowe przyrzeczenie NATO, odzwierciedlane przez Artykuł 5., utrzymuje bezpieczeństwo sojuszników od prawie siedmiu dekad.

Fot. nato.int.

Oficjalna decyzja o przyłączeniu Czarnogóry do struktur Sojuszu nastąpiła w dniu 25 maja br. na szczycie NATO w Brukseli. Wcześniej, ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podpisali protokół akcesyjny Czarnogóry w maju 2016 roku, natomiast zaproszenie Sojuszu dla tego małego państwa do rozmów akcesyjnych wystosowano w dniu 1 grudnia 2015 roku (czytaj więcej: Czarnogóra w NATO?). Z kolei ceremonia wciągnięcia flagi Czarnogóry w siedzibie NATO w Brukseli nastąpi we wtorek, 6 czerwca br.

Warto przypomnieć, że to pierwsze rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego od 8 lat. W dniu 1 kwietnia 2009 roku do NATO weszły Albania i Chorwacja. Wcześniej, w dniu 29 marca 2004 roku do Sojuszu weszły Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Państwa członkowskie NATO i Czarnogóra. / Wikimedia Commons.

Tymczasem tego samego dnia pojawiła się informacja, że Jens Stoltenberg rozmawiał z premierem Macedonii, Zoranem Zaewem, który objął swój urząd w dniu 31 maja br., podkreślając potrzebę pilnych reform, które przyniosą korzyści wszystkim obywatelom i otworzą Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii drogę do wejścia w struktury NATO. Przypomnijmy, że w dniu 23 października 2015 roku ówczesny minister obrony Macedonii, Zoran Jolevski oświadczył, że jego kraj jest gotowy by natychmiast stać się członkiem Sojuszu (czytaj więcej: Macedonia gotowa do członkostwa w NATO).

Źródła:

nato.int: Montenegro joins NATO as 29th Ally

nato.int: NATO Secretary General congratulates Prime Minister Zaev

Czytaj także:

Równoczesne ćwiczenia NATO i Rosji na Bałkanach

Estonia: trwają ćwiczenia cyberobrony NATO

18 lat Polski w NATO

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie uzyskało akredytację

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.