?Czas leśnych kurierów? – film o II wojnie światowej

Powstaje film ?Czas leśnych kurierów?, który będzie opowiadał o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej, z Polski do Rumunii i na Węgry przenosili istotne meldunki, dokumenty czy broń.

Ten fabularyzowany dokument ukaże m.in. sylwetkę Jana Łożańskiego i osób, które pomagały kurierom w przerzutach. W jego realizacji wystąpiło ponad 30 aktorów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Udział w tym przedsięwzięciu wzięła również grupa rekonstrukcyjna z Sanoka.

Jak zapewniają producenci, Agencja ?Obiektyw? z Krosna,  film zostanie ukończony do końca tego roku. Jego premiera planowana jest na 8 stycznia 2016 r. Została nam do nakręcenia jeszcze jedna scena w sanockim skansenie, ukazująca aresztowanie dwóch kurierów przez tajną policję węgierską. Czekamy na ładną pogodę ? podkreśla Bogdan Miszczak, prezes Agencji Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej ?Obiektyw? w Krośnie. ? Obecnie jesteśmy na etapie montażu filmu ? dodaje.

Źródło: Materiały prasowe

Zdjęcia kręcone były przede wszystkim w Miasteczku Galicyjskim znajdującym się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Planem filmowym była też komenda policji w Sanoku oraz góra Jasiel. Część ujęć nakręcono w Rymanowie i w Jaśle.

?Czas leśnych kurierów? powstaje w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję ?Obiektyw? pn. ?Historyczny pejzaż Podkarpacia?, który ma pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, nierzadko zapomniane lub mało znane.

Źródło: Materiały prasowe

Pierwszą produkcją z tego cyklu była ?Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć?, wyróżniona nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie ?To nas dotyczy? 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.