L-159 ALCA w służbie lotnictwa Iraku. /Fot. materiały prasowe Aero.

Czechy wznawiają produkcję L-159 ALCA

Trzynaście lat po zakończeniu montażu ostatniego samolotu L-159 ALCA, czeska firma Aero Vodochody poinformowała o wznowieniu linii produkcyjnej w związku z realizacją zamówienia władz w Bagdadzie – nowo produkowana maszyna ma zostać wysłana do Iraku pod koniec bieżącego roku.

Jak informuje komunikat czeskiego przedsiębiorstwa Aero Vodochody (znanego także pod nazwą Aero – przyp. red.) podjęła ona decyzję o wznowieniu linii produkcyjnej zaawansowanych lekkich samolotów bojowych L-159 ALCA – decyzja o ponownym uruchomieniu linii zapadła w związku realizacją kontraktu na dostawy tych maszyn dla Sił Powietrznych Iraku. Przypominamy, że władze Iraku zakupiły od czeskiego producenta 15 zaawansowanych lekkich samolotów bojowych ALCA za kwotę 40 mln USD – Irak zamówił 10 samolotów L-159A, 2 L-159B, pozostałe 3 egzemplarze wykorzystane zostaną w charakterze magazynu części. Większość maszyn dostarczanych do Iraku ma pochodzić z zapasów spółki Aero oraz Czeskich Sił Powietrznych.

Komunikat czeskiej firmy Aero Vodochody wyjaśnia, że zawarcie kontraktu z rządem w Bagdadzie oraz amerykańską firmą Draken International trudniącą się szkoleniem pilotów doprowadziło do wzrostu zainteresowania maszynami L-159 na świecie. Ponadto spółka zdradza, że obecnie prowadzone są negocjacje z kilkoma potencjalnymi klientami zagranicznymi i, że firma jest gotowa do możliwego wznowienia seryjnej produkcji maszyn. Według Giuseppe Giordo, dyrektora generalnego Aero Vodochody analiza rynku wskazała iż, w przyszłych latach, popyt na lekkie samoloty bojowe znacznie wzrośnie – L-159 ma dobrze wpisywać się w wymagania tej klasy maszyn – w związku z tym trwają negocjacje z dostawcami kluczowych elementów maszyn ALCA celem przygotowania się do możliwego uruchomienia seryjnej produkcji.

Spółka wyjaśnia, że wznowienie produkcji samolotów L-159 nie byłoby problemem, w związku z utrzymywaniem linii produkcyjnej w gotowości nieprzerwanie od 2003 roku. Warto zaznaczyć, że produkcja została wznowiona po 13 latach zakończenia montażu ostatniej maszyny dla Czeskich Sił Powietrznych. Według Aero kadłub nowego dwumiejscowego wariantu samolotu produkowanego dla Sił Powietrznych Iraku doposażono już w silnik od firmy Honeywell – proces produkcji powinien zakończyć się w ciągu kilku tygodni. Dostawa dwumiejscowego wariantu samolotu do Iraku ma być zrealizowana pod koniec bieżącego roku.

Źródło: AERO | Aero finalizes the production of a new L-159 aircraftPrague Monitor | Czech Aero firm to complete new L-159 aircraft soon

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.