JAS 39C (na pierwszym planie) oraz JAS 39D należące do Czeskich Sił Powietrznych / Wikimedia Commons.

Czeskie Gripeny na straży nieba Islandii

Po raz drugi w historii pięć myśliwców JAS 39 Gripen, należących do Czeskich Sił Powietrznych będzie ochraniać islandzką przestrzeń powietrzną w ramach natowskiej operacji Icelandic Air Policing.

Islandia jako jedyne państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego nie posiada własnych sił zbrojnych, dlatego ochroną jej nieba zajmują się rotacyjnie siły powietrzne sojuszników. Jest to analogiczna misja do Baltic Air Policing, która ma za zadanie ochronę przestrzeni powietrznych Litwy, Łotwy i Estonii, w której aktywnie bierze udział Polska (czytaj także: Polska zmiana w misji Baltic Air Policing), a także Czechy w 2009 i 2012 roku.

Tym razem pięć czeskich Gripenów będzie stacjonować na Islandii od dnia 22 lipca do 29 sierpnia br. Należące do 211. Eskadry Lotnictwa Taktycznego bazującej w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego Zvolenská w Čáslav samoloty, będą wykonywać swoje obowiązki (tj. Quick Reaction Alert) w ramach NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS) z cywilnego portu lotniczego Keflavík. Rozkazy natomiast, będą pochodzić z dowództwa Połączonego Centrum Operacji Powietrznych (Combined Air Operations Centre; CAOC) w Uedem w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii.

Islandia jako państwo założycielskie Sojuszu, nie posiadając armii oraz ze względu na swoje strategiczne położenie na północnym Atlantyku, od 1951 do 2006 roku miało parasol ochronny amerykańskich Sił Powietrznych. Od 9 lat zadania te rotacyjnie są wyznaczane kolejnym państwom sojuszniczym NATO.

JAS 39C Gripen by Ralph1989

Saab JAS 39C Czeskich Sił Powietrznych (nr taktyczny: 9253) z 211. Eskadry Lotnictwa Taktycznego bazującej w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego Zvolenská w Čáslav.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.