Fot. st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec. / 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Czeskie MON zainteresowane Samobieżnymi Moździerzami RAK

Czeskie Ministerstwo Obrony opublikowało dokument, opracowany przez Sztab Generalny Wojsk Lądowych na temat obecnego stanu oraz przyszłości systemów moździerzowych. Wśród perspektywicznych platform rozpatrywanych w ramach prowadzonego obecnie programu modernizacji technicznej sił zbrojnych jest m.in. polski Samobieżny Moździerz RAK.

Dokument pt. Czech Mortars. Present & Future, opracowany przez ppłk Martina Sufajzla i ppłk Norberta Zipaja ze Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Republiki Czeskiej (Armáda České Republiky) zawiera analizę obecnego stanu możliwości i siły ognia batalionów zmechanizowanych, wyposażonych w moździerze typu 81-MK2-KM kal. 81 mm (19 egzemplarzy), ANTOS-LR43 kal. 60 mm (8 egz.), M1982 PRAM-L kal. 120 mm (85 egz.), a także samobieżnych moździerzy SPM-85 PRAM-S kal. 120 mm (8 egz.). Autorzy porównują w nich dane taktyczno-techniczne, takie jak zasięg rażenia, szybkostrzelność, rodzaj amunicji i jej prędkość wylotową, a także liczebność załogi/obsługi.

W dalszej części przedstawiają projekt modernizacji stanu uzbrojenia tego typu w ramach prowadzonego obecnie programu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Zgodnie z oczekiwaniami na latach 2017-2018 zaplanowano fazę przygotowawczą, w tym opracowanie zasad pozyskania, środków pieniężnych i wymagań techniczno-taktycznych. W 2018 roku ma nastąpić decyzja rządu ws. wyboru wykonawcy, a w latach 2020-2025 ma ruszyć program modernizacji, po którym od razu ruszy dostawa nowych systemów, gdyż w planach jest pozyskanie zarówno samobieżnych, jak i holowanych. Łączne zapotrzebowanie na systemy moździerzowe wynosi 81 jednostek ogniowych.

Wśród rozpatrywanych systemów samobieżnych są:

  • pojedynczy samobieżny moździerz NEMO (New Mortar) kal. 120 mm oraz podwójny samobieżny moździerz AMOS (Advanced Mortar System) kal. 120 mm od fińskiej spółki Patria Hägglunds;
  • samobieżny moździerz AMS II (Armoured Mortar System) kal. 120 mm od brytyjskiego koncernu BAE Systems Land Systems;
  • samobieżny moździerz Cobra kal. 120 mm od szwajcarskiej grupy RUAG Holding AG;
  • Samobieżny Moździerz RAK kal. 120 mm od Huty Stalowej Wola S.A.

Z kolei wśród systemów holowanych brane pod uwagę są:

  • moździerze M12-1385 oraz M12-1535, oba kal. 120 mm od austriackiej spółki Hirtenberger Defence Systems (HDS) GmbH & CO KG;
  • moździerz Cardom kal. 81 mm/120 mm od prywatnej izraelskiej spółki Soltam Systems.

Jeśli chodzi o wnioski czeskich oficerów, polski system wypada najlepiej pośród konkurencji w przypadku zasięgu (12 km; konkurencja 10 km i mniej), ale gorzej jest w przypadku szybkostrzelności, gdyż Patria AMOS bije wszystkie konstrukcje na głowę (25-28 strz./min; RAK 12 strz./min.). Pełny dokument w wersji anglojęzycznej w formacie PDF dostępny jest TUTAJ.

Samobieżny Moździerz RAK. / Wikimedia Commons.

Samobieżny Moździerz RAK jest to działo polowe, zaprojektowane w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola S.A. i wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kal. 120 mm montowany na podwoziu kołowym SMK 120, pochodzącym z Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak. SMK RAK zdolny jest do oddawania celnych strzałów na odległość od 8 do 12 km, a oprócz standardowych granatów może strzelać pociskami z ładunkiem kumulacyjnym. Czas przygotowania do otwarcia ognia wynosi 2 minuty, a stanowisko ogniowe może zmienić w przeciągu 15 sekund od wystrzelenia ostatniego granatu. Pojazd jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może skutecznie działać w dzień i w nocy. Dane do prowadzenia ognia może m.in. czerpać z bezzałogowego aparatu powietrznego typu FlyEye. SMK RAK może również strzelać zdalnie jako broń bezzałogowa, wykorzystując komendy i dane przekazywane drogą elektroniczną do komputera pojazdu. W przyszłości, system wieżowy moździerza RAK będzie mógł być zastosowany także na okrętach i w fortyfikacjach.

Warto zauważyć, że informacja o badaniu rynku przed zakupem nowych moździerzy samobieżnych i holowanych pojawiła się w nieco ponad miesiąc po ujawnieniu planów zakupu 210 nowych bojowych wozów piechoty, które mają zastąpić w linii flotę przestarzałych BVP-2 (czytaj więcej: Czechy zainteresowane zakupem niemieckich bwp Puma?).

Źródła:

Ministry of Defence of the Czech Republic: Future Mortar Systems

e15.cz: Stropnicky ma zakazky za 177 miliard. Na papire

Czytaj także:

Czechy planują zakup śmigłowców wielozadaniowych?

Czechy wznawiają produkcję L-159 ALCA

Czechy vs ISIS – niezauważone wsparcie naszego południowego sąsiada

Czechy kupią wyrzutnie FGM-148 Javelin i radary krótkiego zasięgu

Samobieżne Moździerze RAK na poligonie w Nowej Dębie [GALERIA]

Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab

Rozpoczęły się negocjacje ws. Samobieżnego Moździerza RAK

Amunicja dla moździerzy RAK

Kontenerowy moździerz NEMO zakończył pierwsze próby [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.