/Fot. mil.gov.ua

Czołgi T-80 dla wojsk powietrznodesantowych Ukrainy? [FOTO+WIDEO]

Koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował o zakończeniu remontu kolejnej partii czołgów podstawowych T-80BW, które w najbliższym czasie zostaną przekazane nowemu użytkownikowi, czyli wojskom powietrznodesantowym Ukrainy. W związku z powyższym ukraiński koncern zbrojeniowy opublikował kilka zdjęć oraz nagranie wideo z testów poligonowych wyremontowanych maszyn.

Koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował o zakończeniu remontu kolejnej partii czołgów podstawowych T-80BW, które w najbliższym czasie zostaną przekazane nowemu użytkownikowi, czyli wojskom powietrznodesantowym Ukrainy. Według przedstawicieli ukraińskiego koncernu zbrojeniowego maszyny te trafią do wojsk powietrznodesantowych, aby wspomóc je w wypełnianiu zadań zwalczania wrogich pojazdów tej samej klasy pancernej.

Jak podaje komunikat prasowy w ramach remontów czołgów podstawowych T-80BW przeprowadzono prace nad silnikami tych maszyn ? czołgi zostały wyposażone w turbinę gazową GTD-1000TF o mocy 1250 KM, pozwalającą na rozwijanie prędkość do 70 km/h. Takie działanie doprowadziło do znacznego zwiększenia ich mocy, jak i mobilności ? jak określa to sam producent, wyremontowane i zmodernizowane maszyny zyskały nowy przydomek – ?latajcie czołgi? (ang. flying tank) – w ukraińskiej armii. Oprócz wyżej wymienionej kwestii wymiany jednostki napędowej, w Charkowskich Zakładach Broni Pancernej przeprowadzono także inne mniejsze prace m.in. nad podwoziami, skrzyniami biegów, wyposażeniem elektrycznym i systemem kontroli ognia oraz wzmocnieniem ochrony pojazdów.

Przekazanie wyremontowanych czołgów T-80BW do ukraińskich brygadach wojsk powietrznodesantowych może nastąpić dopiero po przejęciu przez nie pełnego procesu certyfikacji. W czasie certyfikacji, na terenie ośrodka poligonowego w Charkowskich Zakładach Broni Pancernej przetestowano nie tylko działo kalibru 125 mm (w strzelaniu do celów ruchomych i stałych), ale także sprawność wszystkich systemów pokładowych. Ponadto, w ramach testów każda z wyremontowanych maszyn musiała pokonać blisko 100 km tras testowych w ośrodku poligonowym.

WIDEO: Służba prasowa koncernu SC UkrOboronProm opublikowała materiał wideo pochodzący z certyfikacji jednego z czołgów podstawowych T-80BW. W materiale wideo zaprezentowano testy poligonowe działa kal. 125 mm, pokonywanie przeszkód terenowych na torze w ośrodku poligonowym oraz ujęcia czołgów w Charkowskich Zakładach Broni Pancernej.

Źródło: ukroboronprom.com.ua

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.