Iracki F-16IQ Block 52 / Wikimedia Commons.

Cztery F-16IQ już w Iraku

Pierwsze cztery egzemplarze irackich F-16IQ wylądowały w bazie sił powietrznych Balad, położonej 64 km na północ od Bagdadu. Myśliwce dotarły do docelowego miejsca stacjonowania tuż po godzinie 12:00 czasu lokalnego (GMT+3).

Dostawa została zrealizowana w ponad rok po oficjalnym przekazaniu przez Amerykanów pierwszej z 36 (30 jedno- i 6 dwumiejscowych) zamówionych przez Irak maszyn. Tak duże opóźnienie wynikało z niewystarczającego wyszkolenia pilotów oraz niepewnej sytuacji w miejscu ich stacjonowania, czyli bazie Balad zagrożonej przez islamistów z ISIS.

Czternastu irackich pilotów od grudnia zeszłego roku tymczasowo stacjonuje w Tucson w Arizonie, gdzie szkolą się na zakupionych maszynach. Pod koniec czerwca br. jeden z dwumiejscowych egzemplarzy o numerze bocznym 1601 (RB-01) rozbił się podczas misji treningowej. W katastrofie zginął iracki generał lotnictwa (czytaj więcej: Katastrofa irackiego F-16 w USA).

Przylot maszyn zbiega się ogłoszeniem przez premiera Hajdara al-Abadiego rozpoczęcia o godzinie 5:00 operacji wojskowej przeciwko Państwu Islamskiemu w największej irackiej prowincji Al-Anbar na zachód od stolicy (czytaj też: Dramatyczna niedziela w Bagdadzie).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.