Recenzja Książki: Dan Hampton, Viper Pilot F-16.

Wydawnictwo Pascal w 2012 wydało książkę Dana Hamptona książkę pod tytułem Viper Pilot F-16. Są to wspomnienia asa wśród ekspertów w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którzy ryzykując własnym życiem ściągają na siebie uwagę wrogich środków przeciwlotniczych i potem je zwalczając, by inne samoloty mogły bezpiecznie wykonywać swoje zadania nad terytorium przeciwnika.  

Książka zaintrygowała mnie nie tylko ciekawą okładką z maską pilota na okładce, ale także tytułem który przyciągnął mój wzrok i skłonił mnie do sięgnięcia po nią. Później nie żałowałem tej decyzji. Podpułkownik USAF czyli Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Dan Hampton, był pilotem Dzikich Łasic czyli inaczej Wild Weasel łowców wyrzutni pocisków przeciwlotniczych zwanych jako SAM-y. Hampton jest miedzy innymi absolwentem szkoły Top Gun, słynnej szkoły pilotów Marynarki Wojennej o której opowiada słynny film z Tony Cruisem w roli głównej.

Viper Pilot F-16 liczy ponad dwanaście rozdziałów, które zawierają nie tylko opis początków służby Hamptona w USAF, ale też jego karierę i odejście ze służby w lotnictwie. Przedstawia mordercze szkolenia przeciwko schwytaniu, kiedy zostało się zestrzelonym nad terytorium przeciwnika, napięcie towarzyszące podczas wykonywaniu zadań  i zmęczenie po niemalże całodziennym locie bojowym, zakończonym dopiero w ciemnościach nocy. Jest to także pokazanie szlaku bojowego tego niezwykłego pilota, który zaliczył 151 misji bojowych nad terytorium przeciwnika niszcząc 21 stanowisk obrony przeciwlotniczej.

Książka została napisana bardzo przejrzystym językiem i można bardzo szybko dojść co Autor miał na myśli pisząc. Jest to także czasem bardzo emocjonująca i szybko dziejąca się akcja, gdy wróg do niego strzelał z SAM-ów.

Viper Pilot F-16 zawiera oprócz mapy przedstawiającej obszar działania, a słowniczek skrótów których Autor użył w tekście, a nawet przekrój i rysunki samej maszyny na której on latał. Czyli tytułowego Vipera, który jest tak nazywany.

Pozycja Viper Pilot F-16 jest to książka po którą może z przyjemnością sięgnąć pasjonat lotnictwa i dzięki której możemy się poczuć jak za sterami prawdziwego myśliwca. Możemy doświadczyć emocji jakie towarzyszą pilotowi podczas lotu i w trakcie nalotów na wroga w głębi jego terytorium, a nawet poznać obawy przez wzięciem do niewoli.

Serdecznie polecam.

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.