Dariusz Baliszewski „Agenci, zdrajcy, bohaterowie” – recenzja

W 2017 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm ukazała się książka pod nazwą ?Agenci, zdrajcy, bohaterowie?. Najnowsze dzieło Dariusza Baliszewskiego, nad którym patronat medialny sprawuje Nowa Strategia, zmaga się z problematyką trudnej i często źle pojmowanej przez społeczeństwo historii Polski.

?Agenci, zdrajcy, bohaterowie? to dzieło, którego autorem jest nie kto inny jak Dariusz Baliszewski – polski historyk, dziennikarz i publicysta znany szerzej za sprawą prowadzonych przez siebie w latach 80. i 90. XX wieku programów telewizyjnych „Świadkowie” i „Rewizja nadzwyczajna” podejmujących się wyjaśniania tajemnic XX wieku oraz kontrowersyjnych prac opowiadających o kulisach działalności wywiadów, Polskiego Państwa Podziemnego, rządu RP na uchodźstwie, Muszkieterów czy katastrofy w Gibraltarze 4 lipca 1943.

Również tym razem, na łamach blisko 350 stronicowej lektury, Dariusz Baliszewski wkracza na niespokojne wody, zajmując się niedostrzeganymi przez polskie społeczeństwo bolączkami i słabościami, zdradą czy tragedią ludzi pośród toczącej się od początku istnienia naszej narodowości i nieustającej wojny polsko-polskiej!

Książka składa się z kilku części odpowiadających pojęciom zawartym w jej tytule – 'Polska dusza’, 'Agenci’, 'Zdrajcy’ oraz 'Bohaterowie’. W części ’Agenci” autor porusza m.in. temat dotyczący inż. Stefana Witkowskiego i kierowanej przez niego tajemniczej i niezwykle skutecznej organizacji konspiracyjnej ?Muszkieterowie?. Dużą uwagę przyciągnęła sylwetka pułkownika Mariana Jana Steifera, który próbował doprowadzić do „podjęcia rozmów z wrogiem” i utworzenia kolaboracji z Niemcami. Kolejne ciekawe historie przedstawiają sylwetki m.in. gen. bryg. prof. dr. hab Elżbietę Zawacką „Zo”, czyli kurierki Komendy Głównej Armii Krajowej i jedynej przedstawicielki płci pięknej w szeregach cichociemnych, oraz kapitan Emilli Malessy „Marcysia”, która po zakończeniu II wojny światowej i aresztowaniu zawierzyła ?słowu honoru? przez co na resztę swojego życia stała się ofiarą odrzucenia i napiętnowana przez społeczeństwo.

W części ’Zdrajcy’ czytamy m.in. o bolesnej dla Polski i Polaków sprawie Katynia i ?Anty-Katyniu?, czyli akcji propagandowej Rosjan mającej na celu przekonanie wszystkich do tego, iż, Polacy winni są śmierci i złego traktowania jeńców wziętych w wojnie polsko-bolszewickiej. Jednym z ciekawszych wątków ukazanych w książce jest bez wątpienia, opis prób [radzieckich] władz ułożenia się z Hitlerem, drugiego spotkania Ribbentrop-Mołotow w 1940 roku, ?mitu? niemieckiego oporu wobec władz III Rzeszy oraz kwestii rozliczania [po II Wojnie Światowej] zbrodniarzy wojennych z popełnionych przez nich okrucieństw. W części ?Bohaterowie? autor stawia na bardziej przyjazną tematykę i publikuje tu informacje o wielu ?bohaterach? i ich losach. Podczas lektury ujrzymy sylwetki m.in. Wincentego Witosa, Józefa Becka, generałów Kleeberga i Józefa Olszynę-Wilczyńskiego, dowiemy się także co nieco o Powstaniu Warszawskim i jego dowódcy gen. bryg. Antonim Chruścielu ?Monterze”.

Opinia: Opisywane w tej publikacji dzieje bez wątpienia należą do najtrudniejszych, albowiem znanym jest powszechnie fakt, że żaden naród nie lubi słuchać/czytać o niegodziwej z punktu widzenia dumy narodowej, części własnej historii. Choć książka „wyciąga na wierzch” nieprzyjemne momenty to można w niej znaleźć także historie o odwadze i wzorowym bohaterstwie.

Słusznie mówi się, że ?Dariusz Baliszewski ma opinię historyka, który pisze o tym, o czym inni historycy boją się nawet wspomnieć”. Autor w bardzo ciekawy sposób ujawnia i przedstawia fakty dotyczące historii nie tylko Polski, ale i całego powojennego świata. Nie mówię tu o historii znanej pobieżnie każdej Polce i każdemu Polakowi, ale o często ukrytych w zakamarkach czasu tajemnicach. Poznanie tych faktów pozwoliło mi spojrzeć na historię naszego kraju w trochę inny ?odmienny? sposób. Serdecznie polecam! Adrian Blicharz


Autor: Dariusz Baliszewski

Tytuł: Agenci, zdrajcy, bohaterowie

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: broszurowa

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-709-7

Liczba stron:  352

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.