Konsulat generalny w Stambule. /Fot. diplomacy.state.gov

Departament Stanu USA ewakuuje rodziny dyplomatów z Turcji

W sobotę, w dniu 29 października br. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych nakazał ewakuację z terytorium Turcji rodzin pracowników konsulatu generalnego w Stambule oraz wydał ostrzeżenie dla obywateli USA przed podróżami do południowej Turcji ? decyzja zapadła w związku z wysokim ryzykiem ataków terrorystycznych.

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych w wydanym przez siebie w sobotę, w dniu 29 października br. oświadczeniu nakazał ewakuację rodzin pracowników konsulatu generalnego w Stambule ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych skierowanych przeciw obywatelom amerykańskim ? nakaz ewakuacji dotyczy jedynie placówki dyplomatycznej w Stambule i nie obejmuje innych amerykańskich placówek na terenie Turcji.

Jak wynika z oświadczenia amerykańskich władz, nakaz dotyczy rodzin pracowników konsulatu generalnego ? sama placówka dyplomatyczna w Stambule ma pozostać otwarta i funkcjonować bez przeszkód. Oprócz nakazu ewakuacji rodzin Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał ostrzeżenie przed podróżami do Turcji. Departament Stanu zalecił unikanie wyjazdów na południowy wschód kraju, w pobliżu granicy z pogrążoną w wojnie Syrią.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.