F-35A Lightning II w bazie lotniczej Nellis. / fot. U.S. Air Force.

Donald Trump ograniczy zakup myśliwców F-35 Lightning II?

W dniu 12 grudnia br. prezydent-elekt USA zapowiedział wielomiliardowe oszczędności na zakupach wojskowych i innych. Cięcia miałyby objąć myśliwce 5. generacji F-35 Lightning II.

Na oficjalnym profilu na Twitterze prezydenta-elekta USA, Donalda Trumpa, w poniedziałek, 12 grudnia br. pojawił się kontrowersyjny wpis na temat przyszłości myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II.

Przyszły zwierzchnik Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych zapowiedział szukanie wielomiliardowych oszczędności na zakupach wojskowych i innych, w tym na najnowszych i najnowocześniejszych samolotach bojowych, obecnie wdrażanych na wyposażenie USAF, USMC oraz US Navy. Trump stwierdził, że program i koszty programu JSF (Joint Strike Fighter) są poza kontrolą, a po 20 stycznia 2017 roku (czyli dniu zaprzysiężenia go na urząd prezydenta USA ? przyp. red.) miliardy dolarów mogą i zostaną zaoszczędzone na zakupach wojskowych i innych:

Przypomnijmy, że poprzednia administracja Białego Domu wyasygnowała w budżecie obronnym na najbliższe 5 lat ok. 40 mld USD na zakup 404 myśliwców F-35 Lightning II we wszystkich wersjach produkcyjnych i zapewniono wówczas o podtrzymaniu planów wdrożenia łącznie 2.457 egzemplarzy tych samolotów dla sił zbrojnych (czytaj więcej: Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat).

Dodajmy, że na tydzień przed wyborami prezydenckimi, które odbyły się w dniu 8 listopada br., Departament Obrony porozumiał się z producentem F-35, koncernem Lockheed Martin po 14 miesiącach negocjacji w sprawie 9. transzy myśliwców w liczbie 90 egzemplarzy za 7,18 mld USD, więc tym bardziej wypowiedź Trumpa budzi kontrowersje.

Po wpisie przyszłego prezydenta na Twitterze, Jeff A. Babione, wicedyrektor wykonawczy i szef programu F-35 w Lockheed Martin oświadczył, że koncern rozumie obawy związane z przystępnością maszyn i zainwestował miliony dolarów w celu obniżenia ich cen jednostkowych. Warto tutaj nadmienić, że koncernowi udało się do tej pory zredukować te koszty o 70% w porównaniu z pierwotnymi ocenami i będzie to około 85 mln USD za sztukę w latach budżetowych 2019 i 2020 dla wersji A (czyli CTOL; konwencjonalnego startu i lądowania ? przyp. red.). W obecnym roku budżetowym, Pentagon zapłacił za myśliwce w tej wersji po 102 mln USD. Po tweecie Trumpa, akcje Lockheed Martin na giełdzie spadły o 5,1 punktu procentowego.

Warto też zauważyć, że w ubiegłym tygodniu 45. prezydent USA wywołał burzę o chęci zaprzestania prac nad nowym prezydenckim samolotem Air Force One, uzasadniając to zbyt wygórowanymi kosztami (czytaj więcej: Nie będzie prac nad następcą Air Force One?).

Źródło: reuters.com: Trump targets Lockheed Martin’s F-35 fighter jet costs

Czytaj także:

Carter: Siły koalicji muszą pozostać w Iraku po upadku ISIS

Emerytowany generał Korpusu Piechoty Morskiej zostanie sekretarzem obrony USA?

Platforma programowa Partii Republikańskiej w kwestii Polski

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.